Κυριακή 20 Σεπτεμβρίου 2009

«Σίφουνας» η Σαμπντόρια!

sampdoria-inter_picnik.jpg Ημέρες... 1991 ζουν στη Γένοβα, καθώς η Σαμπντόρια δείχνει ασταμάτηση! Οι «μπλουτσερκιάτι» διέλυσαν με 4-1 την Σιένα και παραμένει στην κορυφή, μαζί με τη Γιουβέντους, έχοντας τέσσερις νίκες σε ισάριθμους αγώνες της Serie A. Τους τρεις βαθμούς πήρε και η Ιντερ που επιβλήθηκε με 2-1 της Κάλιαρι εκτός έδρας χάρη στον Ντιέγκο Μιλίτο, ενώ η Τζένοα γνώρισε την πρώτη ήττα, με 3-1 από την Κιέβο. Με σκόρερ τον Ζέεντορφ η Μίλαν 1-0 την Μπολόνια, απογοητεύει το Παλέρμο, που έχασε με 1-0 από την Πάρμα. Ξέσπασε η Ρόμα, με το 3-1 επί της Φιορεντίνα.

Ακόμη και την τελευταία φορά που είχε κατακτήσει το Scudetto, η Σαμπντόρια δεν είχε αρχίσει με τέσσερις νίκες στις πρώτες τέσσερις αγωνιστικές της Serie A. Αυτό δεν το είχε κάνει ποτέ στην ιστορία της, μέχρι φέτος. Η ομάδα του Τζίτζι Ντελ Νέρι είναι σε εκπληκτική κατάσταση και το απέδειξε και στο ματς με τη Σιένα, την οποία συνέτριψε με 4-1, για να παραμείνει στην κορυφή, ισόβαθμη με τη Γιουβέντους. Οι Γενοβέζοι φρόντισαν να καθαρίσουν τον αγώνα μέσα σε οκτώ λεπτά (23' Παλόμπο, 31' Μανίνι) κι από εκεί και πέρα όλα ήταν πολύ εύκολα.

Αυτό δεν μπορεί να το πει και η Ιντερ, για τη δίκη της νίκη. Οι νερατζούρι βρέθηκαν να χάνουν στο «Σαν Ελία» από την Κάλιαρι με 1-0, μετά την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τζέντα στο 16ο λεπτό. Στην επόμενη φάση, μάλιστα, ο Μάτρι έφτασε μια ανάσα από το 2-0, αλλά η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Η Ιντερ προσπάθησε να αντιδράσει, είχε κάποιες καλές στιγμές με τους Σνάιντερ και Ετό, αλλά δεν έβρισκε τη λύση. Στην επανάληψη, όμως, ανέλαβε να καθαρίσει ο Μιλίτο και το έκανε μέσα σε λίγα λεπτά. Στο 51' ισοφάρισε με δυνατό σουτ και στο 55' βρέθηκε τετ α τετ και δεν αστόχησε, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του Μουρίνιο, ο οποίος μάλιστα αποβλήθηκε για τις διαμαρτυρίες του σε μια φάση, όπου ζήτησε αποβολή του Άστορι.

Από εκεί και πέρα, στα υπόλοιπα παιχνίδια, η Μίλαν νίκησε την Μπολόνια με 1-0 στο «Σαν Σίρο», χάρη στο γκολ του Ζέεντορφ στο 75' με έξυπνο σουτ από πλάγια θέση κι ενώ όλοι περίμεναν τη σέντρα. Οι ροσονέρι θα μπορούσαν να πάρουν πιο άνετα τους τρεις βαθμούς, αλλά δύο φορές σημάδεψαν τα δοκάρια. Η Μπάρι δεν είχε τέτοιο πρόβλημα, καθώς διέλυσε με 4-1 την ουραγό Αταλάντα και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στη Serie A μετά από χρόνια, έχοντας τρεις ισοπαλίες στις προηγούμενες τρεις αγωνιστικές. Δικαιολογημένα τα χαμόγελα στους νεοφώτιστους, δικαιολογημένα τα νεύρα στο Παλέρμο, καθώς οι ροζανέρι ηττήθηκαν με 1-0 από την Πάρμα εκτός έδρας. Το γκολ πέτυχε ο Τζακάρντο, που έκανε όνομα με τη φανέλα των Σικελών και ο Βάλτερ Τζένγκα θα πρέπει να αναθεωρήσει τα περί... κατάκτησης του Scudetto.

Τέλος, η εκπληκτική Κιέβο υποχρέωσε την Τζένοα στην πρώτη της ήττα με το τελικό 3-1, που αποδεικνύει ότι οι Βερονέζοι θα είναι και φέτος σκληρό καρύδι στη μάχη για παραμονή στη Serie A, ενώ Κατάνια και Λάτσιο μοιράστηκαν τα πάντα στο «Μασιμίνο» με το τελικό 1-1, που ουσιαστικά δεν αφήνει ικανοποιημένη καμία εκ των δύο ομάδων.