Τρίτη 29 Σεπτεμβρίου 2009

Μικρό μεν, προβάδισμα δε...

Μικρό μεν, προβάδισμα δε... hatzivrettas_aris_marousi.jpgΆρης και Μαρούσι, έπειτα την περσινή τους μονομαχία για τα playoffs της Α1, αντάμωσαν και πάλι, αυτή τη φορά... όντως για μια θέση στη φετινή Ευρωλίγκα. Οι Θεσσαλονικείς με τον Νίκο Χατζηβρέττα να ευστοχεί σε τρίποντο σχεδόν με τη λήξη επικράτησαν στο «Αλεξάνδρειο» με 69-67 και πάνε με ισχνό προβάδισμα την Παρασκευή στο ΟΑΚΑ για τη δεύτερη αναμέτρηση του πρώτου γύρου των προκριματικών της διοργάνωσης. «Εγγύηση» οι Κλαρκ (15π.) και Μπετς (15π.) για τους νικητές, προσπάθησαν Χόμαν (13π.) και Κις (10π.) για το Μαρούσι.

Η αναμέτρηση ήταν η πρώτη επίσημη για φέτος και για τις δύο ομάδες. Το Μαρούσι, ωστόσο, δεν το άφησε αυτό να φανεί και με καλή άμυνα, καλή κυκλοφορία της μπάλας και λύσεις στην επίθεση βρέθηκε με τον έλεγχο στα πρώτα λεπτά. Ο Άρης, αν και με αρκετά έμπειρη πεντάδα (σ.σ. άρχισε με Κλαρκ, Χατζηβρέττα, Ρίτσαρντσον, Κακιούζη και Μπετς), ήταν αρκετά νευρικός μπροστά στο κοινό του και, έχοντας σχεδόν μόνο τον Άντριου Μπετς να βρίσκει τον δρόμο προς το καλάθι, δεν είχε το δικαίωμα να ζητήσει κάτι παραπάνω από την πρώτη περίοδο (9-17).

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου ο Μιχάλης Πελεκάνος έστειλε το Μαρούσι ακόμη και στο +10, αλλά σε αυτό το δεκάλεπτο ο Κίκι Κλαρκ αποφάσισε να ανεβάσει «στροφές» (8π. από το 10' ως το τέλος του ημιχρόνου). Ένα προσωπικό 5-0 του Αμερικανού γκαρντ βοήθησε την ομάδα του Αντρέα Ματσόν να πλησιάσει σε 19-24 στο 15', το Μαρούσι ξέφυγε εκ νέου με 19-28, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν ήδη αρχίσει την αντεπίθεσή τους. Ακολούθησαν δύο τρίποντα από Χατζηβρέττα και Κλαρκ (25-28), ο Μάριος Μπατής είχε μία βολή για το 25-29 και στο τελευταίο δίλεπτο σκόραραν μόνοι οι παίκτες του Άρη, που αρχικά ισοφάρισαν για πρώτη φορά σε 29-29 στο 18'45'', πριν στο 19'15'' προπεράσουν με 30-29. Το ημίχρονο «έκλεισε» εκεί, με το Μαρούσι να έχει χάσει αρκετή από τη φρεσκάδα των πρώτων λεπτών, μαζί και την ευστοχία, αφού άρχισε με 2/3 τρίποντα (σ.σ όλα από τον Μάριο Μπατή), αλλά πήγε στα αποδυτήρια με 2/8 προσπάθειες πίσω από τη γραμμή των 6.25μ..

Ο Μιχάλης Κακιούζης «ανέβηκε» στην τρίτη περίοδο, αλλά αυτό δεν έφτανε για τον Άρη να ξεφύγει στο σκορ. Γκόρντον και Μαυροειδής έδωσαν λύσεις για το Μαρούσι κοντά και μακριά από το καλάθι και, έτσι, οι δυο ομάδες υποχρεώθηκαν να πηγαίνουν χέρι-χέρι για μεγάλο διάστημα. Δύο απανωτά τρίποντα από τους Κλαρκ και Κακιούζη έστειλαν τον Άρη στο 32' στο +6 (58-55) και φάνηκαν να διαφοροποιούν την κατάσταση, όμως, ο Κώστας Καϊμακόγλου «απάντησε» άμεσα σε ένα από τα δύο (58-55) και χάλασε τα σχέδια των αντιπάλων.

Η αναμέτρηση φαινόταν πως θα κριθεί σε ένα άστοχο σουτ, σε ένα λάθος και στο τέλος έτσι συνέβη. Στο -1'08'' ο Καϊμακόγλου είχε 0/2 βολές στερώντας από την ομάδα ένα προβάδισμα μεγαλύτερο από το 66-67, στα -46'' ο Χατζηβρέττας αστόχησε σε τρίποντο, ο Γκόρντον σπατάλησε την επίθεση του Αμαρουσίου στα -23'' και οι Κακιούζης από κοντά και Ντικούδης με φόλοου απέτυχαν να κάνουν το προβάδισμα να αλλάξει χέρια. Από τη στιγμή που την Παρασκευή υπάρχει και δεύτερη αναμέτρηση, η νίκη δεν ήταν αυτοσκοπός και, έτσι, ο Άρης πήγε στα τελευταία 10'' να παίξει μια καλή άμυνα. Ο Κις άπλωσε άγαρμπα το χέρι του πάνω στον Ντέι, με τους διαιτητές να τον χρεώνουν με επιθετικό φάουλ στα -6.4'' και από το... πουθενά οι Θεσσαλονικείς βρέθηκαν να έχουν μία ευκαιρία να «κλέψουν» τη νίκη. Ο Χατζηβρέττας ανέλαβε να εκτελέσει την τελευταία επίθεση και αυτό ακριβώς έκανε: «εκτέλεσε» από τα 6.25μ., χαρίζοντας στον Άρη τη νίκη με 69-67 και προβάδισμα δύο πόντων για την Παρασκευή...

Όποιος, πάντως, κι αν περάσει, έχει ακόμη δρόμο μέχρι τους ομίλους της Ευρωλίγκα, αφού θα πρέπει ξεπεράσει και το εμπόδιο μίας εκ των Άλμπα Βερολίνου ή ΛεΜαν για να το καταφέρει...

Τα δεκάλεπτα: 9-17, 30-29, 52-52, 69-67
Άρης (Ματσόν): Κλαρκ 15 (3), Αργυρόπουλος 3, Μπετς 15, Ντέι 3, Ρίτσαρντσον 6 (1), Χατζηβρέττας 14 (2), Ντικούδης 4, Μπέλσερ, Κακιούζης 9 (1), Μπάρλος
Μαρούσι (Μαρκόπουλος): Παπαντωνίου, Κις 10 (1), Πελεκάνος 8, Μπατής 9 (2), Χόμαν 13, Διαμαντόπουλος, Μαυροειδής 8, Καλάθης 2, Αριγκμπάμπου, Κένταλ 2, Καϊμακόγλου 7 (1), Γκόρντον 8