Δευτέρα 19 Οκτωβρίου 2009

Μίλαν Ρόμα 2-1

Χρειάστηκε να περάσει σχεδόν ένας μήνας για να πετύχει μία νίκη η Μίλαν. Οι "ροσονέρι" επικράτησαν με 2-1 της Ρόμα, παρόλο που μέχρι το ημίχρονο ήταν πίσω στο σκορ, σε μία περίοδο που η νίκη ήταν μονόδρομος τόσο για την ομάδα όσο και για τον τεχνικό της, Λεονάρντο. Οι ρωμαίοι αν και προηγήθηκαν λύγισαν στο δεύτερο ημίχρονο και έφυγαν από το Μιλάνο με σκυμμένο το κεφάλι.

Μίλαν – Ρόμα 2-1 (56’Ροναλντίνιο(πεν.), 67’Πάτο – 3’Μενέζ)

Το γρήγορο γκολ των φιλοξενουμένων αντικατοπτρίζει την όρεξη με την οποία μπήκαν οι φιλοξενούμενοι στον αγωνιστικό χώρο. Μόλις στο 3ο λεπτό ο Μενέζ πέρασε τον Ντίντα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 1-0.

Στη συνέχεια, η Ρόμα διατήρησε τα ηνία του αγώνα, αλλά δεν κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά της. Στον αντίποδα, η Μίλαν περιορίστηκε σε λιγοστές ευκαιρίες, με τη σημαντικότερη να είναι στο 39ο λεπτό, όταν ο Ζέεντορφ σημάδεψε το αριστερό δοκάρι του Ντόνι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν περισσότερο δραστήριοι, κάτι στο οποίο συνέβαλε η είσοδος του Ιντζάγκι στη θέση του Αμπάτε. Στο 55ο λεπτό ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι στην ανατροπή του Νέστα από τον Μπουρντίσο. Ο Ροναλντίνιο ανέλαβε την εκτέλεση και δεν αστόχησε από τα έντεκα βήματα, πετυχαίνοντας το 1-1.

Οι παίκτες του Λεονάρντο ήταν σαφέστατα βελτιωμένοι στην επανάληψη και δεν άργησε να έρθει και το δεύτερο γκολ. Στο 67ο λεπτό ο Ροναλντίνιο έβγαλε ωραία μακρινή μπαλιά για τον Πάτο, που έκανε το κοντρόλ με το στήθος, πέρασε τον Ρίισε και τον Ντόνι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 80ο λεπτό ο Αμπροσίνι αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και ακολούθησε τον δρόμο για τα αποδυτήρια, αφήνοντας τη Μίλαν με 10 παίκτες. Ωστόσο η αποβολή δεν στέρησε κάτι για τους γηπεδούχους, με τη Ρόμα να μην μπορεί να εκμεταλλευθεί την δεκάλεπτη αριθμητική της υπεροχή και το 2-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής:

Σάββατο (17/10):
Γιουβέντους-Φιορεντίνα 1-1 (19’ Αμάουρι – 5’Βάργκας)
Τζένοα – Ιντερ 0-5 (5’Καμπιάσο, 30’Μπαλοτέλι, 45’Στάνκοβιτς, 66’Βιεϊρά, 71’Μαϊκόν)