Δευτέρα 5 Οκτωβρίου 2009

ΙΣΠΑΝΙΑ: Αποτελέσματα 6ης Αγωνιστικής

Επιμέλεια: Δ.Μ.

Την πρώτη ήττα στο ισπανικό πρωτάθλημα γνώρισε η Ρεάλ Μαδρίτης την 6η αγωνιστική, καθώς η Σεβίλη επικράτησε 2-1 και την έπιασε στη 2η θέση.

Με ένα γκολ του Νίκολα Ζίγκιτς στο 61' η Βαλένθια κατάφερε να περάσει από την έδρα της Ρασίνγκ Σαταντέρ, καθώς νίκησε 1-0 και ανέβηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας. Η Μπιλμπάο πήρε τον βαθμό εκτός έδρας από τη Βαγιαδολίδ (2-2), ενώ η Βιγιαρεάλ του Ερνέστο Βαλβέρδε συνέχισε το κακό της ξεκίνημα, καθώς δεν κατάφερε να επικρατήσει στο "Ελ Μαδριγάλ" της Εσπανιόλ (0-0). Ισόπαλο (1-1) έληξε και το ματς ανάμεσα στην Χερέρ και τη Μάλαγα, με τους φιλοξενούμενους να σκοράρουν επτά λεπτά πριν το τέλος.

Τέλος, μέσα σε 24 λεπτά στο β΄ ημίχρονο η Σπόρτινγκ Χιχόν ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση και συνέτριψε 4-1 τη Μαγιόρκα.