Σάββατο 12 Δεκεμβρίου 2009

«Καθάρισε» σε 6 λεπτά ο Εθνικός Αστέρας, 2-0 την Καρδίτσα

http://www.sportdog.gr/Articles/Images/sd11/imgv3b_fsn9xO9d2m.jpgτο ματς με το οποίο, άνοιξε η αυλαία της 13ης αγωνιστικής της Β’ Εθνικής, ο Εθνικός Αστέρας επικράτησε 2-0 της Αναγέννησης Καρδίτσας, στην Καισαριανή. Με τη νίκη αυτή, ο Αστέρας έφτασε τους 25 βαθμούς και «σκαρφάλωσε» στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, περιμένοντας το αποτέλεσμα του μεγάλου κυριακάτικου ντέρμπι ανάμεσα στην Κέρκυρα και τον Εθνικό.

Μετά από ένα μοιρασμένο πρώτο μέρος, οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στην επανάληψη και κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση της Καρδίτσας. Ο Καρατζάς ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 52’ με κοντινό σουτ, ενώ έξι λεπτά μετά (58’) ο Γκουέι με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Στο 72' ο Αστέρας είχε μια ακόμη σημαντική ευκαιρία να πετύχει και τρίτο τέρμα, αλλά το σουτ του Διαμάντη σταμάτησε στο δεξί δοκάρι της εστίας του Κουτσόπουλου.