Σάββατο 12 Δεκεμβρίου 2009

Εκανε τα εύκολα δύσκολα

Ο Βουγιούκας φόρτωσε με 20 πόντους το καλάθι της ΑΕΚ Ο Πανελλήνιος πήγε να βάλει τα χέρια του και να βγάλει τα μάτια του, αλλά δεν τα κατάφερε. Οι "Ολυμπιονίκες" νίκησαν την ΑΕΚ με 79-70 σε ένα παιχνίδι που θα μπορούσαν να είχαν "καθαρίσει" πολύ πιο εύκολα, καθώς έφτασαν να προηγούνται ακόμα και με 23 πόντους διαφορά.

Στο πρώτο οκτάλεπτο του αγώνα ο Πανελλήνιος κατάφερε να πάρει για πρώτη φορά διψήφια διαφορά πόντων (20-10), ωστόσο η Ενωση έκλεισε την... ψαλίδα μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου με δύο τρίποντα του Γκριν. Στην δεύτερη περίοδο η κυριαρχία του Πανελληνίου ήταν ολοκληρωτική. Η ομάδα της Κυψέλης έπαιξε εξαιρετική άμυνα και η διαφορά έφτασε τους 18 πόντους (42-24).

Σε εκείνο το σημείο οι παίκτες της ΑΕΚ δεν μπορούσαν να φτάσουν στο αντίπαλο καλάθι και είναι χαρακτηριστικό πως σκόραραν μόλις οκτώ πόντους στην δεύτερη περίοδο. Αντίθετα, ο Πανελλήνιος με... αιχμή του δόρατος τον Ιαν Βουγιούκα, ο οποίος έκανε πολύ καλό παιχνίδι ανέβαζαν συνεχώς τη διαφορά. Ο Χαραλαμπίδης πήρε τη� σκυτάλη και η διαφορά έφτασε μέχρι τους 23 πόντους (62-39), αλλά κάπου εκεί οι παίκτες της ΑΕΚ� ξύπνησαν για τα καλά.

Με καλή άμυνα και λύσεις στην επίθεση η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη μείωσε σε 75-67 ένα λεπτό πριν από το τέλος του αγώνα, αλλά ήταν αργά. Το παιχνίδι δεν γινόταν να γυρίσει κι έτσι ο Πανελλήνιος πήρε τη νίκη, αλλά δεν έπεισε με την απόδοσή του.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 42-24, 62-43, 79-70

Πανελλήνιος (Ζούρος): Ξανθόπουλος, Παπαμακάριος, Χαραλαμπίδης 8, Καλαϊτζής 5 (1), Τζόνσεν 4, Σμιθ 11, Όστοϊτς 6, Μπλάκνεϊ 17 (1), Κολώκας, Ντέιβις 8 (2), Βουγιούκας 20
ΑΕΚ (Φλεβαράκης): Γκριν 14 (4), Νικολαΐδης 14 (2), ΜακΓκραθ 15 (1), Μακ 3, Παπαντωνίου, Μελς, Καλλινικίδης 5, Τουντζιαράκης 4, Φράνσις 15 (11ρ.)