Σάββατο 12 Δεκεμβρίου 2009

Η Νάπολι... δεν πεθαίνει!

Η Νάπολι ήταν μπροστά με 2-0 μέσα στην Κάλιαρι, για την 16η αγωνιστική της Serie A, βρέθηκε να χάνει με 3-2 και τελικά ισοφάρισε στο 96'!

Στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 16ης αγωνιστικής της Serie A έγιναν... τα πάντα! Κάλιαρι και Νάπολι ήθελαν μόνο τη νίκη στη μεταξύ τους αναμέτρηση, τελικά αναδείχθηκαν ισόπαλες 3-3 και τα συναισθήματα είναι ανάμικτα και στις δύο ομάδες, με τους φιλοξενούμενους να μένουν περισσότερο ικανοποιημένοι καθώς ισοφάρισαν κυριολεκτικά στην τελευταία φάση του αγώνα. Από την άλλη, βέβαια, οι Ναπολιτάνοι θα μπορούσαν να πάρουν και τη νίκη, καθώς ήταν μπροστά με 2-0 μέχρι το 75', αλλά κινδύνεψαν σοβαρά με την πρώτη τους ήττα από την ημέρα που ανέλαβε την τεχνική ηγεσία τους ο Βάλτερ Ματζάρι.

Οι παρτενοπέι άνοιξαν το σκορ στο 22ο λεπτό με τον Λαβέτσι, που απέφυγε τρεις αντιπάλους και τελείωσε σωστά τη φάση, για να γίνει το 0-2 στο 65', με κοντινή προσπάθεια του Παζιέντσα. Ολα έδειχναν ότι η Νάπολι θα έπαιρνε το τρίποντο, αλλά στο τελευταίο 15λεπτο η Κάλιαρι αντέδρασε. Μείωσε σε 1-2 με σουτ του Λαριβέι στην κίνηση στο 75' ισοφάρισε στο 80' με την κεφαλιά του Μάτρι -που ισοφάρισε το ρεκόρ του θρυλικού Τζίτζι Ρίβα από τη σεζόν 1971-72 σκοράροντας για 7ο σερί ματς- και στο 90' οι γηπεδούχοι έκαναν το 3-2 με την κεφαλιά του Τζέντα, που είχε περάσει ως αλλαγή ένα λεπτό νωρίτερα, εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών. Στο 95' Νάπολι έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Λαβέτσι, αλλά στο 96' απέδειξε ξανά ότι είναι η ομάδα των θαυμάτων, κάνοντας το 3-3 με τον Μπολιατσίνο από κοντά, μετά από εκπληκτική απόκρουση του Μαρκέτι σε κεφαλιά του Ντένις.