Σάββατο 12 Δεκεμβρίου 2009

Με...βοήθεια η Μπαρτσελόνα

Με ένα ανύπαρκτο πέναλτι στο 39ο λεπτό, η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 1-0 της Εσπανιόλ στο καταλονικό ντέρμπι και διατήρησε το απόλυτο στο «Καμπ Νου».

Τα τελευταία τρία χρόνια, η Εσπανιόλ κατάφερνε να παίρνει αποτέλεσμα στο «Καμπ Νου», ενώ το 2007 η ισοπαλία την προτελευταία αγωνιστική είχε κοστίσει στην Μπαρτσελόνα το πρωτάθλημα. Οι «μπλαουγκράνα» έσπασαν αυτό το αρνητικό σερί και κέρδισαν μετά από τρεις σεζόν, χάρη σε πέναλτι του Ιμπράημοβιτς στο 39'.

Ωστόσο, η απόφαση του Ιτουράλδε Γκονζάλες να καταλογίσει την εσχάτη των ποινών προκαλεί πολλές συζητήσεις μιας και ο Τσάβι έπεσε θεαματικά σε... ελαφρύ κράτημα του Μπαένα, ξεγελώντας τον διαιτητή.

Η Μπαρτσελόνα θα μπορούσε, πάντως, να πετύχει και άλλα γκολ καθώς είχε κάποιες ευκαιρίες ωστόσο η απόδοση της δεν κυμάνθηκε σε υψηλά επίπεδα, προφανώς κουρασμένη από το ταξίδι στο Κίεβο αλλά και από την απουσία του τραυματία Μέσι.

Νωρίτερα, η Μπιλμπάο περνούσε νικηφόρα από την Σαραγόσα κερδίζοντας με 2-1. Οι νεαροί Σαν Χοσέ και Σουσαέτα είχαν δώσει προβάδισμα δύο τερμάτων στου Βάσκους, ενώ το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στις καθυστερήσεις με τον Ντιόγο. Με αυτό το αποτέλεσμα, η Μπιλμπάο διατηρείται σε τροχιά Ευρώπης, την ώρα που στην Σαραγόσα, ο Μαρθελίνο είναι προ των πυλών της εξόδου.