Δευτέρα 18 Ιανουαρίου 2010

Τεσσάρα οι «νυχτερίδες»

Η Βαλένθια νίκησε 4-1 την Βιγιαρεάλ και πλησίασε κι άλλο τους πρωτοπόρους στην Primera Division. Η ομάδα του Ουνάι Εμερί ήταν «καταιγιστική» απέναντι στο συγκρότημα του Ερνέστο Βαλβέρδε και κατάφερε να πάρει την νίκη με εντυπωσιακό τρόπο στην αναμέτρηση που ολοκλήρωσε την 18η αγωνιστική στην Ισπανία.Το σκορ στο «Μεστάγια» άνοιξε μόλις στο 6’ με τον Μπανέγκα, ενώ στο 27’ τα πράγματα έγιναν πιο δύσκολα για το «κίτρινο υποβρύχιο». Ο Κίκο υπέπεσε σε πέναλτι και αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες. Ο Νταβίντ Βίγια δεν αστόχησε από την άσπρη βούλα και το 2-0 ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.Στην επανάληψη ο Σίλβα «κλείδωσε» το τρίποντο σκοράροντας στο 56’ για τις «νυχτερίδες» ενώ ο Νιλμάρ μείωσε σε 3-1 στο 61’. Στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης ο Βίγια έδωσε πανηγυρικό τόνο στην νίκη της Βαλένθια διαμορφώνοντας το τελικό 4-1.Έτσι οι «νυχτερίδες» έφτασαν τους 38 βαθμούς και την τρίτη θέση, δύο λιγότερους από τη δεύτερη Ρεάλ Μαδρίτης και 8 μακριά από την κορυφή όπου βρίσκεται η Μπαρτσελόνα. Από την πλευρά της η Βιγιαρεάλ έμεινε 10η με 17 βαθμούς.