Κυριακή 28 Μαρτίου 2010

Ηρακλής-ΠΑΣ 2-0

Πλέον πηγαίνει για εξάδα (Ηρακλής-ΠΑΣ 2-0)

Εξασφαλίστηκε και μαθηματικά πλέον ο Ηρακλής κερδίζοντας 2-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα. Οι «πορτοκαλί» κατ’ ανάγκη σήμερα, προηγήθηκαν με τον συνήθη ύποπτο Βικτοράς Γιάκομπ στο 27′, ωστόσο ο ΠΑΣ είχε διπλό δοκάρι με τον Ρόβα νωρίτερα. Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από μια αποβολή, ενώ οι φιλοξενούμενοι ρίσκαραν για να ισοφαρίσουν, με τον Ηρακλή να το εκμεταλλεύεται και να σκοράρει για το τελικό 2-0 στις καθυστερήσεις με τον Ηλιάδη.
Πλέον ο Ηρακλής οδεύει για… εξάδα!

Το φιλμ του αγώνα

3′ Σέντρα του Κονέ από δεξιά, η μπάλα χτυπά στο χέρι του Κανακούδη, όμως ο Δαλούκας δειχνει το παιχνίδι να συνεχιστεί

9′ Σέντρα του Σίσιτς από δεξιά, ο Φερνάντες βγαίνει έγκαιρα από την εστία του και με τις γροθιές προλαβαίνει τον Μπακαγιόκο απομακρύνοντας τον κίνδυνο

10′ Ο Σαρακατσάνος απομακρύνει ασθενώς τη μπάλα και ο Ρόβας με δυνατο σουτ στέλνει τη μπάλα αρχικά στο αριστερό κι έπειτα στο δεξί δοκάρι του Φερνάντες για να μπλοκάρει έπειτα ο Πορτογάλος γκολκίπερ

17′ Ο Μπακαγιόκο ελίσσεται έξω από την περιοχή του Ηρακλή και σουτάρει, όμως η πορεία της μπάλας δεν ανησυχεί τον Φερνάντες

27′ ΓΚΟΛ (1-0): Ο Βικτοράς Γιάκομπ σκοράρει για 10η φορά. Στην πρώτη καλή ευκαιρία του Ηρακλή στο παιχνίδι, ο Γιάκομπ κέρδισε την κόντρα με τον Κώτσιο και τον Ζαφειρόπουλο και με πλασέ έκανε το 1-0

29′ Ο Κονέ τροφοδοτεί τον Ηλιάδη που επιχειρεί σουτ έξω από την περιοχή του ΠΑΣ, όμως ο Ζαφειρόπουλος μπλοκάρει άνετα

35′ Δυνατό σουτ του Καζναφέρη, ο Φερνάντες μπλοκάρει

Κίτρινη κάρτα στον Γιάκομπ

37′ Ο Καρλίνιος «στρώνει» τη μπάλα στον Γιάκομπ που με μονοκόματο σουτ, στέλνει τη μπάλα άουτ από το δεξί δοκάρι του Ζαφειρόπουλου

41′ Σέντρα του Στάθη από δεξιά, ο Μπακαγιόκο με δυνατή κεφαλιά αναγκάζει τον Φερνάντες σε καίρια επέμβαση κρατώντας το 1-0

55′ Αποβάλλεται από τον πάγκο του Ηρακλή για διαμαρτυρία ο προπονητής τερματοφυλάκων, Φώτης Γκιζέλης

Κιτρινη κάρτα στον Σαρακατσάνο

61′ Ο Γιάκομπ μεταβιβάζει αριστερά στον Κομπαγιάσι που επιχειρεί το σουτ, με τον Ζαφειρόπουλο να διώχνει με τις γροθιές του

Κίτρινη κάρτα στον Κατσαμπή

66′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σίσιτς, η μπάλα περνά άουτ

70′ Αποβάλλεται με 2η κίτρινη κάρτα ο Σίσιτς

Κίτρινη κάρτα στον Κανακούδη

80′ Σέντρα του Μενδρινού από δεξιά, ο Καρλίνιος απομακρύνει σωτήρια προ του Μπακαγιόκο σε κόρνερ

Αποβάλλεται ο Γιάκομπ. Ο Ρουμάνος έβγαλε τη φανέλα και την… προσφέροντάς την στον Δαλούκα και αποχώρησε… καταχειροκροτούμενος από τον κόσμο!

Κίτρινη κάρτα στον Μπακαγιόκο

Κίτρινη κάρτα στον Καρλίνιος

90+1 Δυνατό σουτ του Μενδρινού, ο Φερνάντες με εντυπωσιακή απόκρουση κρατάει το 1-0

Κίτρινη κάρτα στον Γιαννούλη

90+3 ΓΚΟΛ (2-0): Αντεπίθεση για τον Ηρακλή, με τον Επστάιν να τροφοδοτεί τον Μιλάνο και τον τελευταίο να βγάζει ασίστ στον Ηλιάδη που από κοντά σκοράρει

Διαιτητής: Δαλούκας (Θεσσαλίας)
Βοηθοί: Τρύφωνας (Κέρκυρας), Σωτηρόπουλος (Αχαΐας)

Ηρακλής: Φερνάντες, Γιαννούλης, Σαρακατσάνος, Κατσαμπής, Παπαζαχαρίας, Καρλίνιος, Ηλιάδης, Μάρα (46′ Γκαρσία «Πίτου»), Κομπαγιάσι (87′ Επστάιν), Κονέ (78′ Μιλάνο), Γιάκομπ

ΠΑΣ Γιάννινα: Ζαφειρόπουλος, Στάθης, Κανακούδης, Κώτσιος, Κούσας, Μαϊστόροβιτς (54′ Μενδρινός), Ρόβας (84′ Τζάνης), Καζναφέρης, Αράς (76′ Ντιμπαλά), Μπακαγιόκο, Σίσιτς