Κυριακή 28 Μαρτίου 2010

Η Μαρσέιγ κατέκτησε το Coupe de la Ligue

Τέλος στα πέτρινα χρόνια για τη Μαρσέιγ. Οι μασσαλοί επικράτησαν με 3-1 της Μπορτνό στον τελικό του Coupe de la Ligue και κέρδισαν τον πρώτο τους τίτλο, έπειτα από 17 ολόκληρα χρόνια.

Το σκορ για την ομάδα του Ντεσάμπ άνοιξε ο Ντιαβαρά στο 61ο λεπτό, πληγώνοντας με αυτόν τον τρόπο την πρώην ομάδα του. Ο Βαλμπουενά στο 67’ διπλασίασε τα τέρματα της Μαρσέιγ και ο Σαλμέ στο 77’ με το αυτογκόλ έκανε δώρο στους μασσαλούς το 3-0. Το μόνο που κατάφεραν οι γιρονδίνοι ήταν να μειώσουν σε 1-3 με τον Σανέ έξι λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90.

Η Μπορντό έχασε έτσι την ευκαιρία να πανηγυρίσει το τέταρτο συνεχόμενο Coupe de la Ligue, ενώ για τη Μαρσέιγ ήταν ο πρώτος τίτλος μετά την κατάκτηση του Champions League της σεζόν 2002-03.