Κυριακή 28 Μαρτίου 2010

O Αστέρας Τρίπολης επικράτησε εύκολα με 3-1

http://www.gazzetta.gr/media/k2/items/cache/073a95fe8010ca471d17e66c28a06389_L.jpg?1269789109?1269789109?1269789109Το σημαντικότερο βήμα για την παραμονή στην κατηγορία έκανε ο Αστέρας Τρίπολης. Η ομάδα του Βαγγέλη Βλάχου επικράτησε εύκολα με 3-1 του ουραγού Πανθρακικού ανεβαίνοντας 33 βαθμούς αποκτώντας σημαντική διαφορά από τις ομάδες που υποβιβάζονται. Ο Αστέρας Τρίπολης μπήκε από το πρώτο λεπτό με στόχο να πιέσει και να φτάσει σε ένα γρήγορο γκολ. Έτσι, από τα πρώτα λεπτά πίεσε τον Πανθρακικό και μόλις στο 3ο λεπτό ο Μπαρτολίνι παραλίγο να σκοράρει.

Η πίεση των γηπεδούχων έφερε αποτέλεσμα μετά το πρώτο δεκάλεπτο με τον Φυτανίδη να σουτάρει μέσα από την περιοχή και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Μετά το εικοσάλεπτο ο Πανθρακικός προσπάθησε να βγει από το καβούκι και να ισορροπήσει, και δημιούργησε δύο μικροφάσεις με τον Παπουλή, χωρίς τίποτα το ιδιαίτερο πάντως.

Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, με τον Αστέρα να μπαίνει ξανά δυνατά για να πετύχει το δεύτερο γκολ και να καθαρίσει τον αγώνα. Αυτό τελικά ήρθε στην πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο 45λεπτο όταν ο Τσέζαρεκ κέρδισε πέναλτι το οποίο ο Κροάτης το μετουσίωσε σε γκολ.

Το παιχνίδι είχε κριθεί και ο Ουντότζι στο 76’ έβαλε το κερασάκι στη τούρτα με ένα πολύ ωραίο γκολ όταν με ψηλοκρεμαστό σουτ νίκησε τον Βρονταρά. Το μόνο που κατάφερε ο Πανθρακικός ήταν να μειώσει με τον Παπουλίδη.

Οι συνθέσεις:

Αστ. Τρίπολης (Βαγγέλης Βλάχος): Ντεγκρά, Φυτανίδης, Ουριμπάρι, Μπρτολινι, Λαζαριδης, Καρντοσο (83’ Λαδάκης), Μπαστια, Ουντότζι, Ρίος (86' Νταμόντε), Βίλτσες (56’ Έντερ), Τσέζαρεκ

Πανθρακικός (Παύλος Δερμιτζάκης): Βρονταράς, Κανωτίδης (68’ Παπαδόπουλος), Σακελλαρίου, Τζόκιτς, Ματεντζίδης, Παπουλής, Μουνάφο (56’ Μπυσινάκης), Λόπεζ, Ρομπέρ, Καζάκης(19' Πιθαρούλης), Μπέλεκ