Παρασκευή 19 Μαρτίου 2010

Η Φούλαμ διέλυσε τη Γιούβε, εύκολα η Λίβερπουλ

Ο Ζλόταν Γκέρα πανηγυρίζει ένα από τα δύο γκολ που πέτυχε εις βάρος  της Γιουβέντους Τη διέλυσε και προκρίθηκε... Η Φούλαμ σκόρπισε με 4-1 την κάκιστη, καταθληπτική και ντροπιαστική Γιουβέντους και πέρασε στην επόμενη φάση. Εκεί θα βρίσκεται και η Βαλένθια με το επικό 4-4 στη Βρέμη κόντρα στη Βέρντερ. Διπλό της Μπενφίκα και πρόκριση στη Μασσαλία.

Πράγματα και θαύματα έγιναν στα παιχνίδια που άρχισαν στις 20:00 στο Γιουρόπα Λιγκ. Η Φούλαμ διέλυσε τη Γιουβέντους με 4-1 και ανέτρεψε την ήττα της με 3-1 στο Τορίνο. Τη "βέκια σινιόρα" πήρε στο λαιμό του για μια ακόμη φορά ο... πρώην ποδοσφαιριστής ονόματι Καναβάρο που αντίκρισε την κόκκινη κάρτα στο 27ο.

Οι Αγγλοι ήταν καταιγιστικοί και το 4-1 αν μη τι άλλο τους αδικεί παράφορα! Είχαν δοκάρια, πολλές κλασικές ευκαιρίες χαμένες και γενικά έκαναν τη Γιουβέντους να ζήσει μια από τις εφιαλτικότερες στιγμές της ιστορίας της. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε και ο Ζεμπινά.

Στη Βρέμη, έγιναν απίστευτα πράγματα. Η Βαλένθια προηγήθηκε 2-0, 3-1 και 4-3, αλλά τελικά αναδείχθηκε ισόπαλη 4-4 με την τρελο-Βέρντερ που έκανε τα αδύνατα δυνατά επιθετικά, αλλά στην άμυνα ολ Βίγια που πέτυχε χατ τρικ έκανε πλάκα, δίνοντας την πρόκριση στην ισπανική ομάδα.

Στη Μασσαλία, έγινε υπέροχο παιχνίδι. Η Μαρσέγ που είδε την Μπενφίκα να έχει δοκάρι και χαμένες ευκαιρίες, προηγήθηκε στο σκορ, αλλά οι Πορτογάλοι έκαναν την ανατροπή και με τέρμα του 21χρονου Βραζιλιάνου Αλαν Κάρντεκ πέτυχαν το 2-1 (1-1 το σκορ στη Λισαβόνα).

Το σόου συνεχίστηκε και στα παιχνίδια της δεύτερης ζώνης χρονικά. Η Λίβερπουλ ξεκίνησε πολύ καλά κόντρα στη Λιλ, με τον Τζέραρντ να ευστοχεί σε πέναλτι και στις αρχές της επανάληψης ο Φερνάντο Τόρες έδωσε το σκορ πρόκρισης για την αγγλική ομάδα. Ο Ισπανός άσος, ένας από τους καλύτερους επιθετικούς στον κόσμο, σφράγισε τη νίκη με νέο γκολ στο τέλος.

Στις Βρυξέλλες, έγινε επικό παιχνίδι, σχεδόν πανομοιότυπο με αυτό της Βρέμης. Το Αμβούργο προηγήθηκε, η Αντερλεχτ γύρισε το ματς, το έφτασε μέχρι και το 4-2, αλλά τελικά οι Γερμανοί βρήκαν τον τρόπο να μειώσουν σε 4-3 και να πάρουν την πρόκριση χάρις στο 3-1 του πρώτου αγώνα.

Στον επόμενο γύρο πέρασε και η Ατλέτικο Μαδρίτης, η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τη Σπόρτινγκ στη Λισαβόνα. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν στο δεύτερο μέρος (όλα τα γκολ σημειώθηκαν στο πρώτο), αλλά δεν κατάφεραν να βάλουν το γκολ τη νίκης.

Τέλος στη Γερμανία, η Ρούμπιν Καζάν προηγήθηκε 1-0, έχασε πολλές ευκαιρίες για να σημειώσει και δεύτερο γκολ, δέχθηκε την ισοφάριση, έχασε ακόμη περισσότερες, αλλά το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Νάβας στο 107, αλλά ο Γκέντνερ στο 119ο λύτρωσε τους γηπεδούχους.