Πέμπτη 27 Μαΐου 2010

Θετικά τεστ ενόψει Μουντιάλ για Χιλή και Ουρουγουάη

http://www.contra.gr/images/m/chile_zambia_270510_m.jpgH Χιλή "ξύπνησε" στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε με 3-0 της Ζάμπια σε διεθνή φιλική αναμέτρηση. Εντυπωσιακή εμφάνιση από την Ουρουγουάη η οποία συνέτριψε 4-1 το Ισραήλ. Μαρσέλο Μπιέλσα παρέταξε την Εθνική ομάδα της Χιλής με αρκετές αλλαγές (κράτησε αρκετούς από τους θεωρητικά βασικούς στον πάγκο) στο φιλικό με τη Ζάμπια και οι Αφρικανοί ήταν αυτοί που έχασαν τις σημαντικότερες ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ στο πρώτο ημίχρονο. Η είσοδος στο ματς του Αλέξις Σάντσες στην επανάληψη άλλαξε την εικόνα των γηπεδούχων. Ο νεαρός επιθετικός έκανε το 1-0 στο 52ο λεπτό και το τελικό 3-0 διαμορφώθηκε προς το φινάλε του ματς με τον Σάντσες να κάνει το 2-0 στο 83' και τον Χόρχε Βαλδίβια το 3-0, δύο λεπτά αργότεραΕξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε η Ουρουγουάη με αντίπαλο το Ισραήλ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Ντιέγκο Φορλάν στο 14ο λεπτό για να έρθει η απάντηση από τους Ισραηλινούς, με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, με σκόρερ τον Λιόρ Ραφαέλοφ. Εξι λεπτά αργότερα ο Αλφάρο Περέιρα αποκατέστησε την τάξη και τον τελευταίο λόγο στο ματς είχε ο Σεμπάστιαν Αμπρέου ο οποίος με δύο προσωπικά γκολ (75' και 81') έδωσε διαστάσεις στη νίκη της ομάδας του.