Τρίτη 1 Ιουνίου 2010

Το πιο "αργό" πέναλτι στην ιστορία!

http://www.sport24.gr/ast/cov/fo/foto_2010_6_1_13_2_30_b.jpgΌταν γίνεται λόγος για ποδοσφαιρικά πρωταθλήματα στη Λατινική Αμερική, το μυαλό όλων πηγαίνει -αναπόφευκτα- σε Βραζιλία ή Αργεντινή, όμως φαίνεται πως το Περού βρήκε έναν τρόπο για να τους κλέψει έστω για μία ημέρα τη δόξα...Πως; Στην αναμέτρηση μεταξύ της Αλιάντσα Λίμα και της Λεόν ντε Χουανούκο (τελικό σκορ 4-3) σημειώθηκε παγκόσμιο ρεκόρ, καθώς χρειάστηκε να περάσουν 17 ολόκληρα λεπτά από τη στιγμή που έγινε ένα πέναλτι μέχρι τη στιγμή που εκτελέστηκε!

Σε αυτά τα 17 λεπτά (σχεδόν μισό ημίχρονο δηλαδή...) συνέβησαν τα εξής: ο γκολκίπερ των φιλοξενουμένων αποβλήθηκε από τον διαιτητή, ο αντικαταστάτης του Χαρούκι Κανασίρο καθυστέρησε να μπει στο γήπεδο καθώς έκανε διατάσεις προκειμένου να μην είναι "κρύος", ενώ οι παίκτες της Αλιάντσα έγιναν έξαλλοι με την καθυστέρηση που γινόταν και ήρθαν στα χέρια με τους αντιπάλους τους.

Παρά την μεγάλη αυτή καθυστέρηση και την αναστάτωση που προκλήθηκε εντός γηπέδου, ο διαιτητής ολοκλήρωσε κανονικά το ματς χωρίς άλλα παρατράγουδα και έτσι μπορεί να "καυχιέται" πλέον ότι διηύθυνε το ματς με το πιο αργά εκτελεσμένο πέναλτι στην ιστορία!