Σάββατο 3 Ιουλίου 2010

Villa España -Παραγουάη-Ισπανία 0-1

http://www.contra.gr/images/m/spain_villa_030710_m.jpgΤο παιχνίδι ήταν εντυπωσιακό στο δεύτερο ημίχρονο με τον Ίκερ Κασίγιας να αποκρούει εκτέλεση πέναλτι του Όσκαρ Καρντόσο και τον Χούστο Βιγιάρ να αποκρούσει εκτέλεση πέναλτι του Τσάμπι Αλόνσο.

Και το γκολ της αναμέτρησης ήταν περιπετειώδες, καθώς ο μετά την εντυπωσιακή προσπάθεια του Ινιέστα ο Πέδρο είχε δοκάρι, η μπάλα έφτασε στον Βίγια που πλάσaρε εκ νέου και η μπάλα πήγε στα δίχτυα αφού πρώτα χτύπησε και στα δύο κάθετα δοκάρια.
Με τον Νταβίντ Βίγια να λυτρώνει για ακόμα μία φορά την Ισπανία, οι "ρόχας" νίκησαν 1-0 την Παραγουάη και αντιμετωπίζουν στα ημιτελικά τη Γερμανία.

89ο λεπτό: Αντεπίθεση για την Ισπανία με τον Πέδρο στα δεξιά, σεντράρει συρτά για τον Βίγια που κοντρολάρει και σουτάρει χαμηλά, αλλά μπλοκάρει ο Βιγιάρ

88ο λεπτό: Ο Μπάριος σουτάρει, ο Κασίγιας αποκρούει, το ριμπάουντ ο Σάντα Κρους που βγαίνει τετ-α-τετ με τον Κασίγιας, αλλά ο Ισπανός τον νικάει

83ο λεπτό: ΓΚΟΛ! Εκπληκτική προσπάθεια του Ινιέστα που αποφεύγει δύο αντιπάλους και δίνει δεξιά στον Πέδρο, ο συμπαίκτης του στην Μπαρτσελόνα αμαρκάριστος πλασάρει στο δοκάρι, στην επαναφορά η μπάλα φτάνει στον Βίγια που "ζυγίζει" το σουτ, η μπάλα βρίσκει και στα δύο κάθετα δοκάρια και καταλήγει στα δίχτυα

75ο λεπτό: Ξερό σουτ του Τσάβι, η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Βιγιάρ

63ο λεπτό: Ο Ινιέστα δοκιμάζει ένα φαλτσαριστό δεξί σουτ μέσα από την περιοχή, διώχνει εντυπωσιακά ο Βιγιάρ

62ο λεπτό: Ο Κάσερες σπρώχνει τον Βίγια μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής καταλογίζει πέναλτι. Ο Αλόνσο το εκτελεί και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο διαιτητής αποφασίζει σωστά επανάληψη διότι είχαν μπει στην περιοχή αρκετοί Ισπανοί πριν την εκτέλεση. Στην επανάληψη ο Βιγιάρ πέφτει σωστά στην αριστερή πλευρά, διώχνει, και στην επαναφορά ανατρέπει τον Φάμπρεγκας, με τον διαιτητή να μην καταλογίζει νέο πέναλτι

58ο λεπτό: Ο Πικέ τραβά τον Καρντόσο από τη φανέλα και ο διαιτητής καταλογίζει πέναλτι. Ο Καρντόσο εκτελεί, αλλά ο Κασίγιας πέφτει σωστά στην αριστερή γωνία του και μπλοκάρει, αν και υπήρχαν Ισπανοί στην περιοχή πριν την εκτέλεση

43ο λεπτό: Ο Νέλσον Βαλντές γίνεται αποδέκτης μιας σέντρας, στοπάρει και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο βοηθός σηκώνει τη σημαία. Σε θέση οφσάιντ ήταν ο Οσκαρ Καρντόσο που ήταν κοντά στον συμπαίκτη του και επηρεάζε εμφανώς τη φάση

29ο λεπτό: Μακρινό βολέ του Τσάβι, η μπάλα μόλις πάνω από το δοκάρι του Βιγιάρ

1ο λεπτό: Ο Σαντάνα στα όρια της περιοχής της Ισπανίας, σουτάρει χαμηλά, μπλοκάρει ο Κασίγιας