Τετάρτη 22 Σεπτεμβρίου 2010

Ήττα 3-2 στην παράταση κι αποκλεισμός για Ρόζενμποργκ

Η Ρόζενμποργκ έπεσε θύμα έκπληξης στο Κύπελλο καθώς στα ημιτελικά ηττήθηκε 3-2 (παρ.) από τη Φόλο, ομάδα Β` Εθνικής της Νορβηγίας, εκτός έδρας και έμεινε εκτός τελικού.Αξίζει να σημειωθεί πως αγωνίστηκε βασικός στη Ρόζενμποργκ και στα 90 λεπτά ο Ματίας Μπιέρσμιρ, που είναι δανεικός από τον Παναθηναϊκό.

Η αντίπαλος του Άρη στον 2ο όμιλο του Europa League προηγήθηκε στο 5` με τον Χένρικσεν αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 39`.

Η Ρόζενμποργκ έκανε στο 62` το 2-1 με τον Ίβερσεν, αλλά η Φόλο ισοφάρισε εκ νέου στο 74`. Το 2-2 παρέμεινε μέχρι τη συμπλήρωση των 90` και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση, όπου οι γηπεδούχοι με γκολ στο 114` πήραν τη νίκη-πρόκριση.

Ρόζενμποργκ: Ορλουντ, Λούστιγκ (71` Μπακένγκα), Μπιέρσμιρ, Ντεμίντοφ (46` Βάνγκμπεργκ), Ντόρσιν, Βίσνες, Χένρικσεν, Σκιέλμπρεντ, Ιβερσεν, Ολσεν (59` Στραντ), Πρίτσα