Τετάρτη 22 Σεπτεμβρίου 2010

Έφερε τα πάνω-κάτω!

Απίστευτη εκτός έδρας ανατροπή έκανε η Βαλενσιέν απέναντι στη Νιμ ,η οποία αγωνίζεται στη δεύτερη κατηγορία της Γαλλίας. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 90’ τον αγώνα σε 1-1, οδηγώντας τον στην παράταση. Το παιχνίδι τελικά κρίθηκε στα πέναλτι και εκεί η Βαλενσιέν πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση του γαλλικού Λιγκ Καπ επικρατώντας με 5-4.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 39 με τον Αϊίτ, αλλά ο Μιρέν ισοφάρισε το ματς στο 90’ και το έστειλε στην παράταση. Το αποτέλεσμα δεν άλλαξε στα 30’ της παράτασης και ο αγώνας οδηγήθηκε στα πέναλτι. Οι παίκτες της Βαλενσιέν αποδείχτηκαν ψυχραιμότεροι και ικανότεροι στα σουτ από την άσπρη βούλα και πήραν την πρόκριση (5-4), την οποία μέχρι το 90’ του παιχνιδιού φαινόταν ότι θα έπαιρνε η Νιμ.

Στα άλλα παιχνίδια που έγιναν την Τρίτη για τον γ’ γύρο του Γαλλικού Λιγκ Καπ, η Αζαξιό επιβλήθηκε της Χάβρης με 3-0 (οι δύο ομάδες αγωνίζονται στη Ligue2), ενώ η Λοριάν κέρδισε τη Μπρεστ με 1-0.

Δύο γκολ του Ντελόρ (32’, 65’) και ένα του Κινκελά (82’) εξασφάλισαν στην Αζαξιό την εντός έδρα νίκη απέναντι στη Χάβρη. Στο άλλο ματς το γκολ του Κιταμπαλά στο τέλος του α’ ημιχρόνου ήταν αρκετό για να χαρίσει τη νίκη-πρόκριση στη Λοριάν κόντρα στη Μπρεστ.

Τα αποτελέσματα των αγώνων της Τρίτης (22/9) για τον γ’ γύρο του γαλλικού Λιγκ Καπ

Aζαξιό(L2)-Χάβρη(L2) 3-0