Δευτέρα 13 Σεπτεμβρίου 2010

(Χ)όρτασαν γκολ!

Η χαρά του… over ήταν η αναμέτρηση που ολοκλήρωσε την 3η αγωνιστική της «Zweiteliga», ανάμεσα σε Κότμπους και Καρλσρούη, που βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 5-5! Το ματς που διεξήχθη στο «Στάδιο της Φιλίας» ανέδειξε τις επιθετικές αρετές των δύο αντιπάλων, εκθέτοντας όμως ανεπανόρθωτα τα μετόπισθεν…

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 1ο λεπτό με τον Πέτερσεν, ενώ διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 16’, με γκολ του Κρούσκα. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο κατάφεραν να σκοράρουν τέσσερις φορές σε διάστημα 14 λεπτών (Κρίσαντους 26’, Μούτσελ 29’, Φινκ 34’, Ιασβίλι 40’) κλείνοντας το ημίχρονο προηγούμενοι με 4-2, προτού ο Στάφελντ τους δώσει προβάδισμα τριών τερμάτων στο 55’. Κάπου εκεί, η άμυνα της Καρλσρούης κοιμήθηκε τον «ύπνο του δικαίου», κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι επιθετικοί της Κότμπους, που απάντησαν με επιμέρους – μπασκετικός ο όρος – σκορ 3-0, με τέρματα τον Σάο (66’), Πέτερσεν (70’) και Ράιμερινκ (73’), διαμορφώνοντας το τελικό 5-5, αφήνοντας στους δύο αντιπάλους από έναν βαθμό και στους τυχερούς που το παρακολούθησαν έναν ακόμα λόγο για να (ξανα)πάνε στο γήπεδο.