Σάββατο 13 Νοεμβρίου 2010

Μία από τα ίδια για Λίβερπουλ

Ήττα σοκ για την Λίβερπουλ εναντίον της Στόουκ με 2-0. Νέα γκέλα για τη Σίτι που έμεινε στο 0-0 στην έδρα της κόντρα στην Μπέρμιγχαμ. Από την κόλαση του 2-0, στη λύτρωση του 2-2 μέσα σε εννιά λεπτά για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κόντρα στην Άστον Βίλα, νίκη για Τότεναμ, ισοπαλία για Νιούκαστλ.
Επιστροφή στις ήττες για την Λίβερπουλ που ηττήθηκε εκτός έδρας από την Στόουκ με 2-0. Οι κόκκινοι έπαιξαν στις καθυστερήσεις με 10 παίκτες μετά την δεύτερη κίτρινη του Λούκας
Η Σίτι έχασε μεγάλη ευκαιρία να μειώσει τη διαφορά από τη Γιουνάιτεντ, καθώς δεν κατάφερε να σκοράρει μπροστά στους οπαδούς της κόντρα στην Μπέρμιγχαμ.
Τίποτα στο πρώτο ημίχρονο δεν προμήνυε την... καταιγίδα των γκολ στο δεύτερο. Μέχρι το 72’ λεπτό και το γκολ του Άσλει Γιάνγκ από πέναλτι, οι δύο γκολκίπερ κρατούσαν το 0-0. Αλλά από εκεί και μετά οι δύο ομάδες πέτυχαν άλλα 3 γκολ και έχασαν πολλές ευκαιρίες για να πάρουν το παιχνίδι.
Η Άστον Βίλα έκανε το 2-0 τέσσερα λεπτά μετά το πρώτο της γκολ με τον Ολμπάιτον, αλλά η Γιουνάιτεντ δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα.
Στο 81’ ισοφάρισε με τον Μακέντα, ενώ στο 85’ ο Νεμάνια Βίντιτς έδωσε τον βαθμό στη Γιουνάιτεντ.
Μεγάλη σε εύρος νίκη πέτυχε η Τότεναμ επί της Μπλάκμπερν με 4-2 με τον Γκάρεθ Μπέιλ να συνεχίζει τα… όργια με δύο γκολ και μία ασίστ.
Νίκη πήρε και η Μπόλτον κερδίζοντας με 3-2 τη Γουλβς, ενώ σκόνταψαν η Σίτι και η Νιούκαστλ, με «λευκές» ισοπαλίες κόντρα σε Μπέρμιγχαμ και Φούλαμ.
Η Σίτι έχασε μεγάλη ευκαιρία να μειώσει τη διαφορά από τη Γιουνάιτεντ, ενώ η Νιούκαστλ με αυτή την ισοπαλία επέτρεψε στην Τότεναμ να ξεφύγει ακόμη παραπάνω.
Συνοπτικά η αγωνιστική Άστον Βίλα–Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-2
(72’ Άσλει Γιανγκ, 76’ Ολμπράιτον – 81’ Μακέντα, 85’ Βίντιτς)
Μάντσεστερ Σίτι–Μπέρμιχαμ  0-0
Νιουκάστλ–Φούλαμ 0-0
Τότεναμ–Μπλάκμπερν 4-2 (16’, 76’ Μπέιλ,42’ Παβλιουτσένκο, 69’ Κράουτς – 80’ Νέλσεν, 90’ Ζιβέ)
Γουέστ Χαμ–Μπλάκπουλ
Γουίγκαν–Γουέστ Μπρομ 1-0 (70’ Μόουζες)
Γουλβς–Μπόλτον 2-3 (69’ Φόλεϊ, 77’ Φλέτσερ – 2’ Στίρμαν, 62’ Ελμάντερ, 67’ Χόλντεν)
Στόουκ–Λίβερπουλ 2-2