Σάββατο 18 Δεκεμβρίου 2010

Γκολ και θέαμα στο «Ντα Λουζ»!

Έχοντας σε μεγάλη μέρα τους Σαβιόλα και Εντουάρντο Σάλβιο-αμφότεροι πέτυχαν από δύο γκολ- η Μπενφίκα δεν είχε κανένα πρόβλημα να επικρατήσει 5-2 της Ρίο Άβε στην Λισαβόνα για την 14η αγωνιστική και να μειώσει-έστω και προσωρινά- την διαφορά από την πρωτοπόρο Πόρτο στους 5 πόντους.

Ορεξάτοι οι Λουζιτανοί, προηγήθηκαν από πολύ νωρίς και δεν δυσκολεύτηκαν να πετύχουν την τέταρτη σερί νίκη τους.

Δεν άντεξε η Ρίο Άβε που ηττήθηκε μετά από 5 αγωνιστικές.

Πολύ δυνατά μπήκαν οι γηπεδούχοι στο παιχνίδι και μόλις στο δεκάλεπτο ήταν μπροστά 2-0 με τα γκολ των Αϊμάρ στο 5’ και Σαβιόλα στο 8’.

Οι δύο ομάδες είχαν αρκετές ευκαιρίες και οι φιλοξενούμενοι σε μία από αυτές στο 43’ μείωσαν με τον Τόμας, ανησυχώντας προσωρινά τους γηπεδούχους.

Ο Σαβιόλα στο 52’ με το δεύτερο προσωπικό το γκολ καθάρισε κάπως το τοπίο και το γκολ του Σάλβιο στο 62΄ δεν άφηνε αμφιβολίες για το ποιος θα είναι ο τελικός νικητής.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 4-2 και πάλι με τον Τόμας στο 71’ με πέναλτι, η χαρά τους όμως κράτησε μόλις ένα λεπτό, αφού και πάλι ο Σάλβιο διαμόρφωσε το 5-2 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

Αναλυτικά η 14η αγωνιστική

Παρασκευή, 17/12

Μπράγκα-Ακαντέμικα 5-0
(4’ Σέζαρ, 25’ Παουλάο, 35’ Κεϊτά, 73’ Μεγιόνγκ, 90’+4’ Βιάνα)

Σάββατο, 18/12

Μπενφίκα-Ρίο Άβε 5-2(5’ Αϊμάρ, 8’ 52’ Σαβιόλα, 62’, 73’ Σάλβιο- 43’, 71’ πεν. Τόμας)

Μπέιρα Μαρ-Γκιμαράες (21:15)