Σάββατο 18 Δεκεμβρίου 2010

Το ντέρμπι βάφτηκε στα «κιτρινόμαυρα»!

Σε ένα πραγματικό μεγάλο παιχνίδι, ο Άρης επικράτησε πολύ δύσκολα 94-85 του συμπολίτη Ηρακλή για την 9η αγωνιστική της Α1 , πετυχαίνοντας την πέμπτη του νίκη στο πρωτάθλημα και φτάνοντας στους 14 βαθμούς. Το πάλεψε πολύ ο σαφώς βελτιωμένος Ηρακλής που έμεινε από δυνάμεις στο τέλος. Επιθετικός πλουραλισμός τόσο για τους γηπεδούχους όσο και για τους φιλοξενούμενους.

Ταπούτος vs Ηρακλής

Πιο δυνατά μπήκε ο Ηρακλής στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα. Ο «Γηραιός» προηγήθηκε 10-3 και 12-5.

Ο Άρης ήταν πολύ άστοχος σε αυτό το ξεκίνημα και αυτός που έδειχνε «ζεστός» ήταν μόνο ο Ταπούτος που πέτυχε 11 πόντους σε οκτώ λεπτά.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ, οι γηπεδούχοι όμως κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα με την λήξη της περιόδου (19-19).

Η… σκυτάλη σε Χαραλαμπίδη και Σλούκα

Αν και ο Ηρακλής ξεκίνησε πιο δυνατά και έκανε ένα μικρό σερί 5-0 (24-19) οι γηπεδούχοι γρήγορα ανέστρεψαν την κατάσταση.

Με τον Σλούκα να παίρνει την σκυτάλη από τον Ταπούτου και τον Χαραλαμπίδη να τον… σιγοντάρει ο Άρης πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 29-26. Από εκείνο το σημείο και μέχρι την λήξη του ημιχρόνου οι παίκτες του Ντρούκερ δεν έχασαν σε κανένα σημείο το προβάδισμα.

Ένα καλάθι του Ντάνστον έφερε την διαφορά στην μέγιστη τιμή της +9 (49-40) για να κλείσει το ημίχρονο 49-43 με τρεις βολές του Τζάζβιν.

Με «όπλο» την άμυνα

Παίζοντας πολύ καλή άμυνα στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, ο Άρης κατάφερε να διευρύνει την διαφορά.

Έξι σερί πόντοι από τον Χατζηβρέτα, έφεραν την διαφορά στο +12 (57-45), ενώ η διαφορά έφτασε και τους 16 πόντους (63-47).

Ένα δίλπετο χαλάρωσης των παικτών του Ντρούκερ και ένα σερί 11-0 από τον Ηρακλή κατέβασε την διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (63-56). Ο «Γηραιός» κατάφερε να μειώσει στους 6 (69-63) για να κλείσει το δεκάλεπτο με τον Άρη μπροστά με 7 πόντους (70-63).

Τρίποντα «μαχαιριές»

Την ύστατη προσπάθεια να μπει και να διεκδικήσει το παιχνίδι, έκανε ο Ηρακλής την τελευταία περίοδο. Κάθε φορά όμως που πλησίαζε, οι παίκτες του Άρη με τρίποντα μαχαιριές τους… έκοβαν τα πόδια.

Πρώτα ο Μπράουν έκανε το 73-65, 76-65 στην συνέχεια ο Τάκερ έφερε ξανά με τρίποντο την διαφορά στο +10 (79-69 από 76-69) και λίγο πριν το τέλος το τρίποντο του Σλούκα έκανε το 84-77, 87-77.

Ο Ηρακλής ακόμα και τότε δεν τα παράτησε και μείωσε στους 5 πόντους (88-83) δύο λεπτά πριν το τέλος με δύο βολές του Εϊτουταβίτσιους, αλλά μέχρι εκεί.

Η κόρνα της γραμματείας βρήκε νικητές τους γηπεδούχους με 94-85.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 49-43, 70-63, 94-85

Άρης (Ντρούκερ): Μπράουν 4(1), Ντάνστον 13, Ταπούτος 15(2), Τάκερ 13(1), Τσαϊρέλης, Χατζηβρέττας 14(1), Χαραλαμπίδης 11, Σκορδίλης, Κουμπούρας, Μπορόβνιακ 7, Χρυσικόπουλος, Σλούκας 17(2)

Ηρακλής (Ρούσο): Κουλάξής, Μπόουλντιν 16(1), Δεμερτζής, Παπανικολόπουλος 7(1), Αγγελακόπουλος, Τζάζβιν 16, Πέτροβιτς 15(2), Κοπρίβιτσα 15(1), Δέσπος, Εϊτουταβίτσιους 14(3), Λαμπρόπουλος 2

Διαιτητές:Πηλοϊδης, Καρακατσούνης, Μάνος

Κομισάριος: Σιμιτόπουλος