Σάββατο 5 Φεβρουαρίου 2011

Πλησίασε την κορυφή

Δεν άφησε κανένα περιθώριο η Γάνδη στη Λιρς να αμφισβητήσει την ανωτερότητα της, στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 25ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα του Βελγίου. Η ευρεία νίκη με σκορ 4-1 εδραίωσε τη Γάνδη στην τρίτη θέση και την έφερε πιο κοντά στους πρωτοπόρους.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το παιχνίδι στο «Ζουλ Ότεν» για τους γηπεδούχους. Με τη συμπλήρωση του τρίτου λεπτού ο Βαντόρεν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του δίνοντας το προβάδισμα στη Γάνδη. Στη συνέχεια με δυο χτυπήματα πέναλτι του Τις στο 27΄ και το 39΄ο δείκτης του σκορ έφτασε στο 3-0 και κάπου εκεί τελείωσε η υπόθεση νίκη. Η Λιρς κατάφερε απλά να μειώσει στο 81΄ με τον Σονκ και το τελικό 4-1 διαμόρφωσε στο τελευταίο λεπτό του αγώνα ο Λιουμπιγιάνκιτς.