Σάββατο 5 Φεβρουαρίου 2011

Τι κι αν χαρίζει η Ντόρτμουντ;

«Ευχαριστώ, δεν θα πάρω», θαρρείς πως απάντησαν Λεβερκούζεν και Μπάγερν Μονάχου στο «δώρο» της Ντόρτμουντ, που χθες έμεινε στο 0-0 με τη Σάλκε για την 21η αγωνιστική. Οι δύο βασικές διώκτριες των πρωτοπόρων άφησαν ανεκμετάλλευτη την ευκαιρία, καθώς η μεν Λεβερκούζεν γνώρισε την ήττα με 1-0 στη Νυρεμβέργη, η δε Μπάγερν έχασε με 3-2 στην Κολωνία παρότι προηγήθηκε με 2-0.

Η Λεβερκούζεν όχι απλώς δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη που θα την έφερνε στο -9 από την κορυφή, αλλά έχασε από το τέρμα του Άιγκλερ (που αποβλήθηκε στο 86’ με δεύτερη κίτρινη κάρτα) και παρέμεινε 12 βαθμούς μακριά από τη Ντόρτμουντ.

Στην Κολωνία, η Μπάγερν προηγήθηκε 2-0 με τα γκολ των Μάριο Γκόμεζ (έφτασε τα 16 στο πρωτάθλημα) και Χαμίτ Αλτιντόπ, αλλά στην επανάληψη οι «τράγοι» έκαναν τη μεγάλη ανατροπή και με δύο γκολ του Νοβάκοβιτς πήραν μία σπουδαία νίκη στην προσπάθεια που κάνουν για να σωθούν. Οι Βαυαροί έμειναν στους 36 βαθμούς και υποχώρησαν στην πέμπτη θέση, 15 βαθμούς μακριά από την υπεράσπιση του τίτλου τους.

Η Μάιντς ισοφαρίστηκε στο 92’ από τον Κλαούντιο Πισάρο κι έμεινε στο 1-1 με τη Βέρντερ Βρέμης. Οι φιλοξενούμενοι πλέον ισοβαθμούν στη 16η θέση με την Κολωνία και κινδυνεύουν άμεσα με υποβιβασμό.

Το Ανόβερο νίκησε 1-0 τη Βόλφσμπουργκ, για την οποία στο 80’ ο Ντιέγκο αστόχησε σε πέναλτι.

Τέλος, η Χόφενχαϊμ επιβλήθηκε 3-2 της Καϊζερσλάουτερν αν και αγωνιζόταν από το 79’ με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μπράαφχαϊντ για σκληρό φάουλ, μόλις πέντε λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο.