Σάββατο 5 Φεβρουαρίου 2011

Από εδώ δεν περνά κανείς….

Το φρούριο του «Σαν Μαμές»… μίλησε για μία ακόμα φορά! Θήτης η Μπιλμπάο και θύμα της η Χιχόν. Το τελικό 3-0 υπέρ των γηπεδούχων για την 22η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβιζιόν, απλά επιβεβαίωσε ότι από το συγκεκριμένο γήπεδο, απλά δεν πρόκειται να περάσει, τουλάχιστον αναίμακτα, κανείς. Σπουδαία νίκη για την Αλμερία επί της Εσπανιόλ, άνετα η Χετάφε την Λα Κορούνια.

Μόλις στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης στο «Σαν Μαμές» ο Λόπες με πέναλτι, έβαλε σε θέση οδηγού την Μπιλμπάο, που πριν συμπληρωθεί το πρώτο μισάωρο κατάφερε με τον Τοκέρο να διπλασιάσει τα τέρματά της και να βάλει τα θεμέλια για την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της. Το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε ο συνήθης ύποπτος, Φερνάντο Γιορέντε στο 73ο λεπτό για να διαμορφωθεί το τελικό 3-0.

Πολύ σημαντική βαθμολογική ανάσα στη μάχη που δίνει για την αποφυγή του υποβιβασμού, πήρε η Αλμερία που επικράτησε 3-2 της Εσπανιόλ μέσα στο γήπεδο της. Το εκπληκτικό ξεκίνημα των γηπεδούχων που στο 5ο και 7ο λεπτό σκόραραν με τους Σίλβα και Ούτσε, δεν άφησε περιθώριο στην ομάδα της Βαρκελώνης. Στο 18ο λεπτό ο Μπερναντέλο βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα και με το 3-0 ολοκλήρωσε το πιο εντυπωσιακό φετινό ξεκίνημα της ομάδας του. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 34ο λεπτό με τον Βερντού, ενώ το τελικό 3-2 διαμόρφωσε ο Άλβαρο στο 49.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της ημέρας για την 22η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβιζιόν:

Μπιλμπάο-Χιχόν 3-0