Πέμπτη 18 Ιουνίου 2015

Τελικοί χωρίς Μακάμπι μετά από 22 χρόνια!!

Εκτός τελικών πέταξε η Χάποελ Εϊλάτ τη Μακάμπι Τελ Αβίβ μετά από 22 χρόνια (!), καθώς νίκησε 79-76, με αποτέλεσμα να κάνει το 3-2 και να διεκδικήσει τον τίτλο κόντρα στην Χάποελ Ιερουσαλήμ!

Τελικοί χωρίς Μακάμπι μετά από 22 χρόνια!
Αυτό κι αν ήταν… σοκ για τη Μακάμπι Τελ Αβίβ! Η «ομάδα του λαού» αν και ξεκίνησε με 2-0 νίκες έμεινε εκτός τελικών ύστερα από 22 χρόνια (!), καθώς ηττήθηκε 79-76 εντός έδρας από τη Χάποελ Εϊλάτ, η οποία θα διεκδικήσει τον τίτλο με αντίπαλο τη Χάποελ Ιερουσαλήμ!

Η Μακάμπι είχε τον έλεγχο του ματς για ένα ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν την αντεπίθεσή τους στο δεύτερο και να «χτίζουν» μία καλή διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο. Όμως, η ομάδα του Γκούντες κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στην ισοπαλία (74-74), περίπου ένα λεπτό πριν τη λήξη, με την Εϊλάτ να ήταν πιο ψύχραιμη στον εναπομείναντα χρόνο, να παίρνει τη μεγάλη νίκη και να συμμετέχει στους τελικούς για δεύτερη φορά στην ιστορία της!

Πρώτος σκόρερ για τη Χάποελ ήταν ο Αφίκ Νισίμ με 21 πόντους, ενώ ο Ούτερ έκανε νταμπλ-νταμπλ με 15 πόντους και 12 ριμπάουντ. Από την «ομάδα του λαού» κορυφαίοι ήταν οι Οχαγιόν και Πάργκο με 19 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης είχε 4 πόντους και 3 ριμπάουντ σε 11:30’’ που αγωνίστηκε.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 34-33, 56-60, 76-79 *Πηγή: sport-fm.gr*