Πέμπτη 18 Ιουνίου 2015

Μία και… καλή ο ΠΑΟΚ!!

Πέμπτο ματς δεν έχει! Με «ήρωα» τον Τζέικ Όντουμ στο τέλος, ο ΠΑΟΚ επικράτησε (77-76) για πρώτη φορά φέτος του Άρη στο «Nick Galis Hall» και 3-1 νίκες πήρε την τρίτη θέση και την έξοδο στο Eurocup!

Μία και… καλή ο ΠΑΟΚ!
Την πρώτη του και πιο σημαντική νίκη πήρε ο ΠΑΟΚ στο «Nick Galis Hall» φέτος!

Με το καλάθι του Τζέιμ Όντουμ στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο «Δικέφαλος του Βορρά» επικράτησε 77-76 του Άρη, με αποτέλεσμα να κάνει το 3-1 στη σειρά και να πάρει την τρίτη θέση!

Κορυφαίος για την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου ήταν ο Κέβιν Λάνγκφορντ με 22 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο καθοριστικός Όντουμ πρόσθεσε άλλους 15. Από τους «κίτρινους» ξεχώρισαν οι Αλέξανδρος Βεζένκοφ και Τόρεϊ Τόμας με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Τα πρώτα τρία λεπτά της αναμέτρησης δεν είχαν ιδιαίτερο ρυθμό με τις δύο ομάδες να ήταν ισόπαλες (5-5). Στη συνέχεια, ο Άρης έτρεξε στο ανοικτό παρκέ, με αποτέλεσμα να κάνει το 10-5, ενώ στα μισά έφτασε ακόμα και στο +6 (13-7) με πρωταγωνιστή τον Τόμας. Όμως, ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε τα επιθετικά ριμπάουντ και έτσι κατάφερε να ισορροπήσει εκ νέου το παιχνίδι (15-14). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το τέμπο του ματς ανέβηκε κατακόρυφα, με το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου να ήταν υψηλό και να διαμορφώνεται στο 24-24.

Πιο δυνατά μπήκε ο Άρης στο δεύτερο δεκάλεπτο, έχοντας τον έλεγχο του ματς και φτάνοντας ξανά σε μία απόσταση ασφαλείας (35-27). Οι γηπεδούχοι πήγαν ακόμα και στο +8 (39-31), όμως ο ΠΑΟΚ είχε ξανά την… απάντηση. Αρχικά, αφού άνοιξαν το ρυθμό οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου κατάφεραν να εξαλείψουν τη διαφορά (42-42) και συνεχίζοντας έτσι πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια (44-45).

inner

Όπως στα δύο προηγούμενα δεκάλεπτα έτσι και στο τρίτο, ο Άρης ήταν αυτός που είχε τον έλεγχο (53-48) μέχρι τα μισά. Ωστόσο, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να αντιδράσει ξανά χάρη στην καλή του περιφέρεια (55-56), με το προβάδισμα από εκείνο το σημείο και έπειτα να αλλάζει συνεχώς χέρια, αλλά τους φιλοξενούμενους να προηγούνται στο τέλος με 61-62.

Ο ΠΑΟΚ πάτησε το… γκάζι στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, με αποτέλεσμα να ξεφύγει στο +7 (63-70). Στη συνέχεια, οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου ήταν πολύ επιπόλαιοι στην επίθεση, με τον Άρη να παίρνει τα ριμπάουντ και τρέχοντας στον αιφνιδιασμό να κάνει ένα σερί 9-0 για να πάρει εκ νέου το προβάδισμα (72-70), περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος. Με καλές άμυνες, οι φιλοξενούμενοι έφεραν το παιχνίδι στην ισοπαλία (73-73), όμως ο Τόμας με τρίποντο έκανε το 76-73!

Στα 20’’ πριν τη λήξη, ο Τσιάρας έκανε ένα τραγικό λάθος, με τον Όντουμ να δίνει εκ νέου το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ στα 4’’ (76-77)! Στην τελευταία επίθεση η μπάλα πήγε στο Ριντ, όμως ο Κάρτερ με την καλή του άμυνα δεν άφησε τον αντίπαλό του να σουτάρει σωστά, με αποτέλεσμα η ομάδα του Μαρκόπουλου να πάρει τη νίκη με το τελικό 76-77!

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 44-45, 61-62, 76-77

Άρης (Πρίφτης): Πάσαλιτς 5(1), Τσιάρας 8(2), Ριντ 10(2), Τόμας 14(3), Πουλιανίτης, Χαρίσης 9, Βεζένκοφ 15(1), Νέιμικ 2, Μούρτος 11(1), Σίμτσακ 2.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μπρέμερ 8(2), Λάνγκφορντ 22(3), Λιάπης, Κάρτερ 14, Τσόχλας, Δέδας 6(2), Μαργαρίτης 6, Όντουμ 15(2), Χαριτόπουλος 1, Σαλούστρος 5(1).