Δευτέρα 6 Ιουλίου 2015

Πρωταθλήτρια η ΗΠΑ, ηρωική η Κροατία!

Η ηρωική Κροατία των επτά παικτών (!) άγγιξε το θαύμα απέναντι στις ΗΠΑ, αλλά λύγισε στην παράταση με 79-71 και οι Αμερικανοί διατήρησαν τον τίτλο των παγκόσμιων πρωταθλητών στους Εφήβους.

Πρωταθλήτρια η ΗΠΑ, ηρωική η Κροατία
Σε έναν συγκλονιστικό τελικό, οι ΗΠΑ κατάφεραν να διατηρήσουν τον τίτλο τους και νικώντας στην παράταση την Κροατία με 79-71 πανηγύρισαν την κατάκτηση του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος U19 που φιλοξενήθηκε στο Ηράκλειο.

Αποστολή στο Ηράκλειο, Χρήστος Ρομπόλης

Το γρήγορο 10-4 των Αμερικανών δεν πτόησε τους Κροάτες, που μεθοδικά και πλησίασαν στον πόντο (14-13) και με τον Αράποβιτς να παίρνει «φωτιά» πέρασαν μπροστά (16-19). Η πίεση των παικτών του Σον Μίλερ και η πολυφωνία στην επίθεση απέφερε κάποια αποτελέσματα κι έτσι οι ΗΠΑ έκλεισαν το ημίχρονο με μικρό προβάδισμα, 34-31, ενώ στα μέσα της τρίτης περιόδου το τρίποντο του Μπράνσον έφερε τη διαφορά για πρώτη φορά στους δέκα, 47-37.

Οι περήφανοι… επτά παίκτες του Άντε Ναζόρ δεν κατέθεσαν τα όπλα και με τον Σλάβιτσα πρωταγωνιστή μάζεψαν τη διαφορά στους τρεις (50-47) στο τέλος της τρίτης περιόδου, ενώ με τρίποντο του ίδιου παίκτη ισοφάρισαν σε 52-52. Η αποβολή του Αράποβιτς με πέμπτο φάουλ 6:32 πριν το τέλος αποτέλεσε πλήγμα για την Κροατία κι επέτρεψε στους Αμερικανούς να ξεφύγουν με 60-55, αλλά ο Μπόζιτς έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του ξανά (60-61 και 63-64).

Μπράνσον και Τζάιλς έφεραν τις ΗΠΑ στους τρεις (67-64), αλλά ένα καλάθι και μια καλή άμυνα του Ζούμπατς έδωσαν στους Κροάτες την τελευταία επίθεση του αγώνα. Ο Μπόζιτς πήρε φάουλ από τον Τζάκσον στα 4 δευτερόλεπτα, αλλά ευστόχησε μόνο στην πρώτη βολή (67-67) και το μακρινό τρίποντο του Μπράνσον δεν βρήκε στόχο, με αποτέλεσμα το ματς να πάει στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι εξουθενωμένοι Κροάτες παρέδωσαν πνεύμα και οι ΗΠΑ με ένα 10-0 σερί «καθάρισαν» το παιχνίδι κατακτώντας το τρόπαιο για έκτη φορά στην ιστορία τους.

Δεκάλεπτα: 14-13, 34-31, 50-47, 67-67, (πρτ.) 79-71.

ΗΠΑ (Μίλερ): Έβανς 1, Φέργκιουσον 8, Μπράνσον 14 (7 ασίστ), Τράιερ 7, Τζάκσον 10 (8 ριμπ.), Τέιτουμ 13, Πικ 5, Τζάιλς 13 (16 ριμπ.), Σουάνιγκαν 2, Ονουάκου 6, Γουέλς.

Κροατία (Ναζόρ): Καπούστα 1, Φιλίποβιτς 5, Μπόζιτς 12, Σλάβιτσα 23 (5 ριμπ., 6 ασίστ), Ζούμπατς 12 (13 ριμπ.), Κάρατσιτς 2, Αράποβιτς 16.

Διαιτητές: Γιαβόρ (Σλοβενία), Κορομηλάς (Ελλάδα), Γουίλαντ (Καναδάς). *Πηγή: sport-fm.gr*