Δευτέρα 28 Δεκεμβρίου 2015

Ιστορικό… θαύμα από τον Φάρο!!

Ιστορικό… θαύμα από τον Φάρο!

Τρελαίνει κόσμο ο Φάρος! Η ομάδα του Κερατσινίου προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου, νικώντας 69-65 τον ΠΑΟΚ, ενώ παράλληλα έγινε ο τρίτος εκπρόσωπος εκτός Α1 που διεκδικεί μέχρι τέλους το τρόπαιο!

Το θαύμα των… θαυμάτων!

Ο ΠΑΟΚ έγινε το πέμπτο θύμα από την Α1 (μετά από Κολοσσό Ρόδου, Λαύριο, Τρίκαλα και Κηφισιά) για τον Φάρο, ο οποίος νίκησε 69-65 στο Κερατσίνι και έτσι προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου για πρώτη φορά στην ιστορία του όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό!

Η ομάδα του Πειραιά έγινε η τρίτη εκπρόσωπος που δεν συμμετέχει στην κορυφαία κατηγορία και θα διεκδικήσει το τρόπαιο στο τέλος, μετά τον Πανελλήνιο τη σεζόν 1986-87 και το Ρέθυμνο το 2006-07.

Μεγάλη εμφάνιση για τους νικητές έκανε ο Μανώλης Παπαμακάριος, ενώ σημαντική συμβολή είχαν επίσης οι Μπατής και Σκορδίλης. Από το «Δικέφαλο του Βορρά» κορυφαίος ήταν ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης.

Εξαιρετική εκκίνηση στην αναμέτρηση έκανε ο Φάρος, καθώς με τον εξαιρετικό έξω από τα 6,75μ. Παπαμακάριο (3/3) διατηρούσε ένα σταθερό προβάδισμα, το οποίο έφτασε ακόμη και στο +5 (13-8) στα μισά. Για περίπου δύο λεπτά «μίλησε» η αστοχία για τις δύο ομάδες, με το Ντούβνιακ να σπάει το… ρόδι για τον ΠΑΟΚ (13-11), αλλά τον Μπατή να απαντά αμέσως (16-11). Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου εξακολουθούσαν να δυσκολεύονται στο σκοράρισμα, με τους γηπεδούχους να το εκμεταλλεύονται αυτό και να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι 18-14.

Ο ΠΑΟΚ ήταν πιο αξιόπιστος επιθετικά στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, όπου αρχικά άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά, ενώ στη συνέχεια πήρε το προβάδισμα με τον Τσόχλα (23-24). Παρ’ όλα αυτά, ο Φάρος δεν πτοήθηκε και με ένα δικό του 6-0 μέχρι τα μισά πέρασε εκ νέου μπροστά (29-24). Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου αντέδρασαν και μείωσαν στο καλάθι (31-29), όμως η ομάδα του Κερατσινίου διατηρούσε τον έλεγχο του ματς και έτσι πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη 32-31.

Εκρηκτικό ξεκίνημα έκανε και στο δεύτερο ημίχρονο ο Φάρος, καθώς με ένα επιμέρους 7-2 πήγε στο +6 (39-33). Ο ΠΑΟΚ εμφάνισε ξανά πολλά προβλήματα στο σκοράρισμα και έτσι η ομάδα του Κερατσινίου το εκμεταλλεύτηκε πηγαίνοντας ακόμη και στο +8 (45-37). Όμως, στα επόμενα τρία λεπτά έχασε τη φρεσκάδα του και έτσι οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στον πόντο (47-46) λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Αλλά, στον εναπομείναντα χρόνο η νέα… τρικυμία του «Δικεφάλου του Βορρά» έδωσε την ευκαιρία στον Φάρο να ξεφύγει στο τέλος (51-48).

Στα πρώτα τρία λεπτά της τέταρτης περιόδου, υπήρχε μόνο ο ΠΑΟΚ! Ο «Δικέφαλος του Βορρά» μπήκε πολύ δυνατά και με ένα 7-0 πήγε για πρώτη φορά στο +4 (51-55). Στη συνέχεια, ο Φάρος έδωσε την… απάντησή του για το νέο προσπέρασμα (56-55), ενώ τα σουτ και οι άμυνες του Μπατή τον έστειλαν στο +5 (62-57), περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος. Εκεί «μίλησε» ο Βασιλειάδης, ο οποίος έκανε το 62-61, ενώ με 1/2 βολές από τον Δέδα το ματς πήγε στην ισοπαλία (62-62), στα 58’’. Το παιχνίδι, όμως, είχε κι άλλο… ψωμί!

Ο Παπαμακάριος κέρδισε τρεις βολές (σε μία φάση που είχαν προηγηθεί βήματα από τον ίδιο) και έκανε το 65-62, ενώ ο έμπειρος γκαρντ στα 14’’ -και πάλι από τη γραμμή- έστειλε τον Φάρο στο +4 (67-63), αφού είχε προηγηθεί μία βολή από τον «Σόφο». Οι Πειραιώτες ήταν πιο ψύχραιμοι στα τελευταία δευτερόλεπτα και έτσι πήραν την νίκη και την… επική πρόκριση με το τελικό 69-65!

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 32-31, 51-48, 69-65

Φάρος (Πολέμης): Παπαδόπουλος, Καράμπουλας 9, Μπατής 10, Πετροδημόπουλος 6, Λιακόπουλος 2, Αγγελόπουλος 3, Κομποδιέτας 6, Κατούφας 2, Παπαμακάριος 21, Σκορδίλης 10.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 9, Βασιλειάδης 10, Κακαρούδης, Τσόχλας 3, Δέδας 1, Μαργαρίτης 5, Σχορτσανίτης 18, Ντούβνιακ 11, Μάρκοβιτς 6, Χάτσερ 2.