Τρίτη 9 Φεβρουαρίου 2016

Η αδρεναλίνη χτύπησε… κόκκινο!!

Η αδρεναλίνη χτύπησε… κόκκινο

Εξαιρετικά τα σημερινά ματς του NBA. Επικό φινάλε στο Νετς-Νάγκετς που κρίθηκε με buzzer beater του Τζόνσον, ενώ τρεις αναμετρήσεις κρίθηκαν στην παράταση. Ήττα για τον θετικό Κουφό.

Ματσάρες διεξήχθησαν ως επί το πλείστον τα ξημερώματα της Τρίτης στο NBA.

Απίστευτο φινάλε στην αναμέτρηση των Νετς με τους Νάγκετς. Η ομάδα του Ντένβερ βρέθηκε μπροστά στο σκορ στα 1.3’’ πριν το φινάλε με καλάθι του Φαρίντ και έφθασε τους 22 πόντους στο ματς, αλλά ο Τζο Τζόνσον με τρίποντο (εκτός ισορροπίας και την μπάλα να βρίσκει και στο ταμπλό) στην εκπνοή χάρισε τη νίκη στην ομάδα του, διαμορφώνοντας το 105-104.

Φινάλε για γερά νεύρα είχαν ακόμη τρεις αναμετρήσεις. Οι Σίξερς που πλέον έχουν ρεκόρ 8-44, λίγο έλειψε να κάνουν «κηδεία» στους Κλίπερς (35-17), καθώς η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση (88-88 κανονική διάρκεια), αλλά οι φιλοξενούμενοι έδειξαν το ποιος είναι το αφεντικό εκεί και επικράτησαν 98-92. Από 23 πόντους είχαν Ρέντικ και Κρόφορντ για τους νικητές.

Οι Μπλέιζερς επικράτησαν 112-106 των Γκριζλς στην παράταση (102-102 η κανονική διάρκεια). Λίλαρντ και Ντέιβις καθάρισαν στο τέλος με τις εύστοχες βολές του και ενώ ο πρώτος είχε συνολικά 33 πόντους, στους 27 σταμάτησε για τους ηττημένους ο Κόνλεϊ.

Μάτζικ ήταν στον έξτρα χρόνο η ομάδα του Ορλάντο, όπου έκαμψε με 117-110 την αντίσταση των Χοκς (101-101 η κανονική διάρκεια). Ο Βούσεβιτς είχε 28 πόντους, 20 ο Πέιτον και για τους ηττημένους ξεχώρισαν Μίσλαπ με 22 και Τιγκ με 21.

Μπορεί η αναμέτρηση Πέισερς με τους Λέικερς να κρίθηκε στην κανονική διάρκεια, αλλά είχε κι αυτό ενδιαφέρον μέχρι τέλους και οι γηπεδούχοι νίκησαν με 89-87. Τζορτζ και Έλις με οκτώ πόντους συνολικά στο τελευταίο λεπτά οδήγησαν την ομάδα τους στην επικράτηση και ο Ραντλ με τρίποντο στο φινάλε απλά διαμόρφωσε το τελικό σκορ και δεν κατάφερε να δώσει κάτι καλύτερο στους «λιμνανθρώπους», από την ήττα με δύο πόντους.

Οι Καβαλίερς επικράτησαν 120-100 των Κινγκς του Κώστα Κουφού που είχε 8 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 18:47.

Με τον Γουόκερ να έχει 30 πόντους οι Χόρνετς επικράτησαν 108-91 των Μπουλς. Ο Γκασόλ είχε 22 για τους ηττημένους που αγωνίστηκαν δίχως τον τραυματία Μπάτλερ.
Νίκη με 122-106 για τους Θάντερ επί των Σανς με τον Ντουράντ να έχει 32 πόντους και τον Γουέστμπρουκ 29.

Οι Πέλικανς επικράτησαν 116-102 σε εκτός έδρας αναμέτρηση με τους Τίμπεργουλβς, χωρίς να ανησυχήσουν ιδιαίτερα καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς.
Πέρασαν από το Ντιτρότι οι Ράπτορς με το υπέρ τους 103-89. Ο Λόουρι είχε 25 πόντους και ήταν ο κορυφαίους για την ομάδα από το Τορόντο.