Παρασκευή 18 Σεπτεμβρίου 2009

Έβερτον ΑΕΚ 4-0

ΒΑΡΙΑ ΗΤΤΑ ΤΗΣ ΑΕΚ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΒΕΡΤΟΝ ΜΕ 4-0. ΤΡΙΑ ΓΚΟΛ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΕΡΟΣ. ΑΝΟΗΤΗ ΚΟΚΚΙΝΗ ΤΟΥ ΑΡΑΟΥΧΟ ΣΤΟ 55’-. Με τον χειρότερο τρόπο ξεκίνησε η ΑΕΚ τις υποχρεώσεις της στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ, καθώς γνώρισε βαριά ήττα από την Έβερτον εκτός έδρας με 4-0. Οι «κιτρινόμαυροι» δεν μπήκαν καλά στο παιχνίδι, δέχθηκαν το πρώτο γκολ από τον Γιόμπο μόλις στο 10’, ενώ ο Τζο στο 17’ έκανε το 2-0. Η Ένωση προσπάθησε στη συνέχεια να αντιδράσει, όμως το ημίχρονο έκλεισε το γκολ του Πίεναρ στο 37’. Στην επανάληψη η Ένωση έδειξε μία μικρή βελτίωση, ωστόσο η ανόητη αποβολή του Αραούχο για χτύπημα εκτός φάσης στο 55’ «σφράγισε» τη νίκη των «ζαχαρωτών». Οι Άγγλοι έδωσαν μάλιστα διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους με το γκολ του Τζο στο 81’. Σε άσχημη μέρα βρέθηκε η άμυνα του «Δικεφάλου», αλλά και ο Σεμπάστιαν Σάχα που φέρει ευθύνη τουλάχιστον για τα δύο γκολ.