Παρασκευή 18 Σεπτεμβρίου 2009

Στα ημιτελικά η Σερβία

Οι παίκτες της Σερβίας πανηγυρίζουν την πρόκριση στα ημιτελικά Πρώτη ομάδα που εξασφάλισε τη συμμετοχή της στα ημιτελικά του Ευρωμπάσκετ και τη συμμετοχή της στο Μουντομπάσκετ του 2010 στην Τουρκία έγινε η αναγεννημένη Σερβία. Με εκπληκτική άμυνα στην 2η περίοδο, οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς επιβλήθηκαν πιο εύκολα απ΄ ό,τι υποδεικνύει το τελικό, 79-68, της κατόχου του τίτλου Ρωσίας, στον πρώτο προημιτελικό στο Κατοβίτσε της Πολωνίας. Με 18 πόντους ο Ούρος Τρίπκοβιτς ήταν αυτός που διατήρησε σε τροχιά πρόκρισης τη Σερβία, αφού νωρίτερα με 11 πόντους μόνο στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Νόβιτσα Βελίτσκοβιτς είχε δώσει το έναυσμα για διαφορά +20 πόντων. Αυτή είναι η πρώτη φορά από το 2001, όταν είχαν κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο στο Αμπντί Ιπεκτσί της Κωνσταντινούπολης που οι Σέρβοι πανηγυρίζουν την πρόκριση στα ημιτελικά ενός Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Μεγάλη ημέρα η σημερινή για τους Σερβους μετά τις αποτυχίες του 2005 μέσα στην πατρίδα τους και το 2007 στην Ισπανία. Ο Βιτάλι Φριτζόν με τρίποντα επιχείρησε να «γυρίσει» το παιχνίδι, αλλά το μόνο που κατάφεραν οι Ρώσοι ήταν να μειώσουν στους -10.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αναγνωριστικό, το προβάδισμα άλλαξε χέρια 6 φορές (+3 για τη Ρωσία και +4 για τη Σερβία η μέγιστη τιμή της διαφοράς), ενώ καταγράφτηκαν και 8 ισοφαρίσεις. ΜακΚάρτι, Ζοζουλίν και Μοζγκόφ ανέλαβαν πρωτοβουλίες στο σκοράρισμα για τη Ρωσία που προηγήθηκε 7-4. Ο Νέναντ Κρστιτς με 9 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν ο κορυφαίος της Σερβίας που χάνοντας τις εναέριες μάχες επέτρεψε στην Ρωσία να προηγηθεί με 24-21 στο 10΄. Αυτή ήταν η τελευταία φορά που οι Ρώσοι παρέμεναν σε διεκδίκηση... νίκης. Η συνέχεια ήταν απογοητευτική για την κάτοχο του τίτλου που σημείωσε μόλις 4 πόντους στη 2η περίοδο. Ο Κόστα Πέροβιτς «πήρε το όπλο του», σημείωσε και τους 11 πόντους που είχε στο ημίχρονο στο δεύτερο δεκάλεπτο και η Σερβία πραγματοποίησε επιμέρους σκορ 17-1, 24-38 (+14) στο 17ο λεπτό. Πολύ καλά διαβασμένος ο Ντούσαν Ίβκοβιτς, έκλεισε όλους τους διαδρόμους στους παίκτες του Μπλατ. Η άμυνα των Σέρβων, ειδικά των περιφερειακών ήταν υποδειγματική και είχε ως αποτέλεσμα τέσσερα κλεψίματα στο ίδιο σημείο του γηπέδου και διαδοχικούς αιφνιδιασμούς για τους παίκτες του Ίβκοβιτς. Μέχρι το ημίχρονο, ο ΜακΚάρτι μείωσε σημειώνοντας τον πρώτο πόντο της Ρωσίας από τη γραμμή του φάουλ, 25-38, ενώ ο Μόνια από τα 6.25 διαμόρφωσε το 28-40. Ο Πάουνιτς ευστόχησε σε μία βολή για τη Σερβία, διαμορφώνοντας το σκορ ημιχρόνου, 28-41. Ο Ούρος Τρίπκοβιτς πήρε τη σκυτάλη στην 3η περίοδο που βοήθησε ιδιαίτερα και στον τομέα των ριμπάουντ, όπως και ο Νόβιτσα Βελίτσκοβιτς (27 έναντι 18 της Ρωσίας στο 30΄). Η Σερβία ξέφυγε και με +20, 32-52 και 34-54. Στα 3 τελευταία λεπτά του 3ου δεκαλέπτου ξεκίνησε η προσπάθεια ανάκαμψης της Ρωσίας. Με σερί 9-0 από τους Μπίκοφ, Σοκόλοφ και Φριτζόν, οι Ρώσοι μείωσαν σε 43-54 στο 30ο λεπτό που υποχρέωσαν σε λάθη τη Σερβία (από 6 στο ημίχρονο έφτασαν τα 12 οι Σέρβοι πριν αρχίσει η 4η περίοδος). Ο Τρίπκοβιτς με τρίποντο «έγραψε» το 43-59, όμως τίποτα δεν είχε τελειώσει. Ακολούθησε επιμέρους σκορ 13-7 για τη Ρωσία, 56-66 (4.22΄΄ πριν τη λήξη) με δύο τρίποντα από τον Βιτάλι Φριτζόν. Ένα ακόμη τρίποντο του Τρίπκοβιτς ολοκλήρωσε επιμέρους σκορ 2-7 για τη Σερβία, 58-73 (2.15΄΄ αγώνας απέμενε) και όπως αποδείχτηκε ήταν και το τελειωτικό χτύπημα στη Ρωσία.

Διαιτητές: Αρτεάγκα (Ισπανία), Ντόλινεκ (Τσεχία), Χριστοδούλου (Ελλάδα)

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 28-41, 43-54, 68-79

ΡΩΣΙΑ (Ντέιβιντ Μπλατ): Βορόντσεβιτς, Κουρμπάνοφ, Μπίκοφ 9 (1), Φριτζόν 15 (3), ΜακΚάρτι 7, Σοκολοφ 4, Βίαλτσεφ, Μόνια 12 (2), Πονκρασόφ 4, Ζοζουλίν 7 (1), Μοζγκόφ 10.
ΣΕΡΒΙΑ (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Πόποβιτς, Τέπιτς 2, Τεόντοσιτς 12 (2), Πάουνιτς 3, Μπιέλιτσα, Μάρκοβιτς 3, Τρίπκοβιτς 18 (4), Ραντούλιτσα, Κρστιτς 10, Πέροβιτς 13, Βελίτσκοβιτς 13 (1), Μάτσβαν 5 (1).