Σάββατο 3 Οκτωβρίου 2009

Απέφυγε τα χειρότερα η Μάντσεστερ

man_utd-sunderland.jpgΜε το φάσμα της ήττας φλέρταρε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κόντρα στη Σάντερλαντ, αλλά στις καθυστερήσεις ο Φέρντιναντ καταδίκασε την ομάδα του στην ισοπαλία 2-2. Την όγδοη αγωνιστική σταμάτησε το αρνητικό σερί της Πόρτσμουθ, η οποία κέρδισε με 1-0 την Γουλβς εκτός έδρας κατακτώντας τους τρεις πρώτους βαθμούς στο πρωτάθλημα. Δεν μπόρεσε να φύγει από το «Ρίμποκ» με τη νίκη η Τότεναμ καθώς έμεινε στο 2-2 κόντρα στην Μπόλτον. Ανάσα για την Χαλ που κέρδισε 2-1 την Γουίγκαν.

Πολύ κοντά σε μία μεγάλη νίκη έφτασε η Σάντερλαντ. Η ομάδα του Στιβ Μπρους κέρδιζε μέχρι το 90' μέσα στο "Ολντ Τράφορντ" τη Γιουνάιτεντ, αλλά το αυτογκόλ του Φέρντιναντ έδωσε το βαθμό στην ομάδα του Σερ Άλεξ Φέργκιουσον. Η Μάντσετσερ ήταν σε τραγική ημέρα και η Σάντερλαντ ήταν αυτή που κατάφερε να προηγηθεί με τον Μπεντ στο 7'. Στην επανάληψη ο Μπερμπάτοφ έκανε το 1-1, αλλά ο Τζόουνς επτά λεπτά αργότερα έδωσε ξανά προβάδισμα στις "μαύρες γάτες", πριν ο Φέρντιναντ άθελά του κάνει το 2-2, για μία Σάντερλαντ που αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο από το 85'.

Χρειάστηκε να έρθει η όγδοη αγωνιστική προκειμένου να φανούν τα χαμόγελα στο στρατόπεδο της Πόρτσμουθ. Η ομάδα του Χαρτ επικράτησε εκτός έδρας της Γουλβς με 1-0 χάρις σε μία κεφαλιά του Γεμπντά στο 19', αποτέλεσμα που της έδωσε τους πρώτους βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Την ίδια ώρα, η Τότεναμ υποχρεωνόταν σε ισοπαλία 2-2 με την Μπόλτον στο «Ρίμποκ». Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν δύο φορές, με τον Γκάρντερ και τον Ντέιβις, όμως οι Λονδρέζοι ισοφάρισαν ισάριθμες και εν τέλει έφυγαν με τον ένα βαθμό.

Εντυπωσιακή είναι η επίδοση της Μπέρνλι εντός έδρας καθώς κέρδισε και την Μπέρμιγχαμ με 2-1 πετυχαίνοντας την τέταρτη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια μέσα στο σπίτι της. Με το ίδιο σκορ επικράτησε η Χαλ της Γουίγκαν, δίνοντας τέλος σε ένα αρνητικό σερί τριών αγώνων.

Τα αποτέλεσματα:

Σάββατο (03/10)
Μπόλτον-Τότεναμ 2-2 (3΄ Γκάρντνερ, 69΄ Ντέιβις - 33΄ Κράνιτσαρ, 73΄ Κορλούκα)
Μπέρνλι-Μπέρμιγχαμ 2-1 (53΄ Φλέτσερ, 62΄ Μπίκεϊ - 90΄ Λάρσον)
Χαλ-Γουϊγκαν 2-1 (60΄ Φένεγκουρ οφ Χέσελινκ, 68΄ Τζεοβάνι - 87΄ Σινκλέρ)
Γουλβς-Πόρτσμουθ 0-1 (19΄ Γεμπντά)
Μάντσεστερ Γ.-Σάντερλαντ 2-2 (51' Μπερμπάτοφ, 90' αυτ. Φέρντιναντ-7' Μπεντ, 58' Τζόουνς)