Σάββατο 3 Οκτωβρίου 2009

Γκέλα για Μπάγερν, νέο γκολ για «Ιβ»

bayern_koln_podolski.jpgΤο εντυπωσιακό ξεκίνημα της Λεβερκούζεν στο πρωτάθλημα συνεχίστηκε και την 8η αγωνιστική, με τις «ασπιρίνες» να επικρατούν εύκολα της Νυρεμβέργης με 4-0 και να βρίσκονται στην κορυφή της βαθμολογίας. Την ίδια ώρα, η Μπάγερν έχανε και άλλο έδαφος καθώς έμεινε στο 0-0 με την Κολωνία μέσα στο Μόναχο. Νέο γκολ από τον Ίβανσιτς, με τον Αυστριακό να ανοίγει το σκορ στη νίκη της Μάιντζ με 2-1 επί της Χόφενχάιμ. Άφησε βαθμούς στο Μπόχουμ η Βόλφσμπουργκ.

Μία ακόμα απώλεια βαθμών στο φετινό πρωτάθλημα υπέστη η Μπάγερν, η οποία έμεινε στο 0-0 με την Κολωνία στην «Άλιαντζ Αρίνα». Η ομάδα του Φαν Γκάαλ έμεινε για τρίτο σερί παιχνίδι χωρίς γκολ, καθώς είχαν προηγηθεί η ήττα από το Αμβούργο και η λευκή ισοπαλία με την Γιουβέντους μεσοβδόμαδα, με αποτέλεσμα να χάσει και άλλο έδαφος και να μείνει ήδη οκτώ βαθμούς πίσω από την πρώτη θέση.

Εκεί όπου βρίσκεται μόνη η Λεβερκούζεν έπειτα από την άνετη νίκη επί της Νυρεμβέργης με 4-0. Οι «ασπιρίνες» προηγήθηκαν πολύ νωρίς με τον Κρόος και μέχρι το 34ο λεπτό είχαν καθαρίσει το παιχνίδι χάρις σε άλλα δύο τέρματα, από τον Ρόλφες και τον Ντέρντιγιοκ. Στο 68', ο Κίσλινγκ έγραψε το τελικό 4-0, με την Λεβερκούζεν να φτάνει τους 20 βαθμούς. Αξίζει να σημειωθεί πως ο Φάνης Γκέκας μπήκε στο 71' στην θέση τυου Ντερντιγιόκ.

Το τέταρτο του γκολ στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Ίβανσιτς, οδηγώντας την Μάιντζ στη νίκη επί της Χοφενχάιμ με 2-1. Ο Αυστριακός άνοιξε το σκορ μόλις στο 6' ενώ πέντε λεπτά αργότερα, ο Μπανκέ διπλασίασε τα τέρματα των νεοφώτιστων. Οι φορμαρισμένοι φιλοξενούμενοι δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα και άργησαν να μπουν στο παιχνίδι, καθώς η μείωση του σκορ ήρθε στο 87' με τον Ιμπερτσμπέργκερ.

Κουρασμένη από τα συνεχή παιχνίδια εμφανίστηκε η Βόλσφμπουργκ στο «Ρεβιρπάουερ». Οι πρωταθλητές έμειναν στο 1-1 με την Μπόχουμ, παρότι έπαιζαν για μισή ώρα με παίκτη περισσότερο. Οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί με τον Χασεμιάν στο 53', όμως η αποβολή του Όνο λίγο αργότερα έδωσε το δικαίωμα στην Βόλσφμπουργκ να πιέσει ακόμα περισσότερο και εν τέλει να φτάσει στην ισοφάριση με τον Τζέκο στο 75'.

Πιο δύσκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 5-2 επικράτησε το Ανόβερο της Φράιμπουργκ. Ήταν η πρώτη φετινή εντός έδρας νίκη για την ομάδα του Μπέργκμαν, ο οποίος είδε πέντε διαφορετικούς παίκτες να σκοράρουν. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων μόλις στο 10ο λεπτό, όμως ο Μπάνοβιτς στο 35' μείσωε για τους νεοφώτιστους. ο Χάγκουι στο 45' έδωσε και πάλι αέρα δύο γκολ στο Ανόβερο, το οποίο... καρδιοχτύπησε προς το τέλος, καθώς ο Σούστερ στο 82' μείωσε σε 3-2. Δύο, όμως, γκολ των Κόναν και Πίντο στο τελευταίο πεντάλεπτο κλείδωσαν τους τρεις βαθμούς στην «AWD Αρίνα».

Παρασκευή (02/10)
Σάλκε-Αϊντραχτ Φρανκφούρτης 2-0 (66΄ Ασαμόα, 92΄ πεν. Φαρφάν)

Σάββατο (03/10)
Λεβερκούζεν-Νυρεμβέργη 4-0 (2΄ Κρόος, 28΄ πέν. Ρόλφες, 34΄ Ντερντιγιόκ, 68΄ Κίσλινγκ)
Μπάγερν Μονάχου-Κολονία 0-0
Μάιντς-Χοφενχάιμ 2-1 (6΄ Ιβανσιτς, 11΄ Μπανκέ - 87΄ Ιμπερτσμπέργκερ)
Ανόβερο-Φράιμπουργκ 5-2 (7΄ Σαχέντ, 10΄ Μπρούγκινκ, 45΄ Χαγκουϊ, 85΄ Κονάν, 90΄ Πίντο - 35΄ Μπάνοβιτς, 82΄ Σούστερ)
Μπόχουμ-Βόλφσμπουργκ 1-1 (53΄ Χασεμιάν - 75΄ Τζέκο)
Γκλάντμπαχ-Ντόρτμουντ 19:30