Δευτέρα 23 Νοεμβρίου 2009

ΗΠΑ: Έχασε το πρωτάθλημα ο Μπέκαμ

Επιμέλεια: Δ.Μ.

Στη ρώσικη ρουλέτα χάθηκε το αμερικανικό όνειρο για τον Ντέιβιντ Μπέκαμ. Οι Γκάλαξι ηττήθηκαν στα πέναλτι απο τη Ρεάλ Σολτ Λέικ. στον τελικό του MLS, που διεξήχθη στο Σιάτλ.

Ο διεθνής Άγγλος μέσος που θα αφήσει το Λος Άντζελες για τους επόμενους μήνες με προορισμό τη Μίλαν, αποχωρεί πικραμένος, χάνοντας την ευκαιρία να προσθέσει στο παλμαρέ του κι έναν τίτλο από το αμερικανικό πρωτάθλημα.

Οι Γκάλαξι προηγήθηκαν με γκολ του Μάικ Μαγκί στο 41ο λεπτό, μετά από συνδυασμό των Ντόνοβαν και Μπέκαμ, όμως η Ρεάλ ισοφάρισε στο 64` με τον Ρόμπι Φίντλεϊ. Στο υπόλοιπο διάστημα και στην ημίωρη παράταση, το σκορ δεν άλλαξε και έτσι ο τίτλο κρίθηκε στα πέναλτι, όπου επικράτησε η Ρεάλ με 5-4.

«Τα πέναλτι είναι ρώσικη ρουλέτα. Δεν είναι ο καλύτερος τρόπος να χάνεις έναν τίτλο, αλλά και τα πέναλτι είναι μέρος του ποδοσφαίρου».