Δευτέρα 7 Δεκεμβρίου 2009

Στον θρόνο η Φλαμένγκο!

Μετά από 17 χρόνια, η Φλαμένγκο πανηγυρίζει και πάλι την κατάκτηση πρωταθλήματος. Η «Μενγκάο» ήθελε μόνο νίκη απέναντι στην αδιάφορη Γκρέμιο και τελικά την κατέκτησε νικώντας με 2-1.

Η Φλαμένγκο είχε βρεθεί στην πρώτη θέση την προηγούμενη αγωνιστική και κρατούσε την τύχη στα χέρια της καθώς ήθελε μόνο τη νίκη κόντρα στην αδιάφορη Γκρέμιο. Το κατάμεστο «Μαρακάνα»... πάγωσε στο 22' όταν ο Ρόμπερσον άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενοθς, αλλά οκτώ λεπτά αργότερα ο Ντέιβιντ ισοφάρισε για την «Μενγκάο». Η λύτρωση ήρθε στο 70ο λεπτό με τον Ανγκελίμ που χάρισε το έκτο πρωτάθλημα στην παρέα του Αντριάνο μετά από αυτά του 1980, 1982, 1983, 1987 και 1992.

Η Ιντερνασιονάλ του Πόρτο Αλέγκρε, η Σάο Πάολο και η Κρουζέιρο πήραν το εισιτήριο για το Κόπα Λιμπερταδόρες, ενώ αυτή που έμεινε εκτός τετράδας ήταν η Παλμέιρας που έχασε από την Μποταφόγκο.

Στο μέτωπο του υποβιβασμού, τις Ναούτικο και Σπορτ Ρεσίφε που είχαν ήδη χάσει την μάχη της παραμονής, ακολούθησαν και οι Σάντο Αντρέ και Κοριτίμπα. Αντίθετα, η ιστορική Φλουμινένσε πήρε το βαθμό στην έδρα της τελευταίας και παρέμεινε στην κατηγορία.