Κυριακή 10 Ιανουαρίου 2010

Παναιτωλικός Δόξα Δράμας 1-2

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί του Παναιτωλικού με 2-1 σημείωσε η Δόξα Δράμας μέσα στο Αγρίνιο επί του Παναιτωλικού. Συνεχίζει το σερί της η Κέρκυρα όπου επικράτησε της Ηλιούπολης με 1-0 ενώ Εθνικός και Πιερικός αναδείχτηκαν ισόπαλοι 1-1.

Σπουδαίο τρίποντο πήρε η Δόξα Δράμας μέσα στο Αγρίνιο καθώς κατάφερε να επικρατήσει του Παναιτωλικού με 2-1 χάρη σε τέρματα των Σαμαρα 65΄ και Μπαξεβανίδη 86΄. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 89΄ με τον Θεοδωρίδη ενώ έχασαν πέναλτι στο 55΄ με τον Γκούρμα όπου απέκρουσε ο Καρατζιοβαλής.

Στην Κέρκυρα οι «Φαίακες» δυσκολεύτηκαν ωστόσο κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση της Ηλιούπολης με 1-0 χάρη σε γκολ που σημείωσε ο Παρασκευαϊδης στο 79΄.

Στο παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο Ελληνικό ο Εθνικός αναδείχτηκε ισόπαλος 1-1 με τον Πιερικό. Οι «μελανόλευκοι» άνοιξαν το σκορ με τον Μακρή στο 14΄ για να ισοφαρίσει στο 27΄ ο Σουμπίνιο.

Συνεχίζει την ανοδική του πορεία ο Διαγόρας όπου επικράτησε εκτός έδρας του Αιγάλεω με 2-1 χάρη σε τέρματα των Σλαμαστράκη 17΄ και Ρούσεφ 26΄. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 32΄ με τον Πουλάκο.

Στην Ρόδο τα «ελάφια» σημείωσαν μεγάλη νίκη με 3-2 επί του Ολυμπιακού Βόλου. Τα γκολ των «πράσινων» σημείωσαν οι Λάζετιτς 5΄, Ιράλα 26΄ και Γ.Καντιμοίρης 39΄. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα με τους Αμπράμοβιτς 21΄ και Ροτζέριο 86΄.

Σπουδαίο τρίποντο πήρε ο Ιωνικός όπου επικράτησε εντός έδρας του Πανσερραϊκού με 2-1 χάρη σε τέρματα των Γιόνδη 79΄ και Γεωργίου 93΄. Οι «κόκκινοι» είχαν προηγηθεί με τον Γεωργιάδη στο 56΄.

Τέλος, στην Φυλή Θρασύβουλος και Καλαμάτα αναδείχτηκαν ισόπαλοι 1-1 και μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις. Oι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 16΄ με τον Καραμαλίκη για να ισοφαρίσουν οι φιλοξενούμενοι με τον Καμινιώτη στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.