Κυριακή 10 Ιανουαρίου 2010

Ακάθεκτη η Νάπολι

Την εντυπωσιακή φετινή της πορεία συνέχισε η Νάπολι. Η ομάδα του Βάλτερ Ματσάρι πήρε την εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Σαμπντόρια κι έπιασε τη Γιουβέντους στην 3η θέση της βαθμολογίας, με τους μπιανκονέρι, όμως, να αγωνίζονται αργότερα (21:45GR) απέναντι στη Μίλαν. Νίκη και 6η θέση για τη Φιορεντίνα, 2-1 τη Μπάρι. Βασικοί αγωνίστηκαν Σωκράτης Παπασταθόπουλος και Βαγγέλης Μόρας για Τζένοα και Μπολόνια αντίστοιχα.

Ασταμάτητη είναι η Νάπολι που ξεπέρασε και το εντός έδρας εμπόδιο της Σαμπντόρια με 1-0 και ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας, ισοβαθμώντας με τη Γιουβέντους που, όμως, έχει έναν αγώνα λιγότερο. Οι παρτενοπέι πήραν τη νίκη χάρη σε γκολ του Ντένις με κεφαλιά στο 71ο λεπτό, με τον άσο των γηπεδούχων να προλαβαίνει τον Φιορίλο στην έξοδο έπειτα από σέντρα του Καμπανιάρο.

Μοναδική ανησυχία για τον Βάλτερ Ματσάρι αποτελεί ο τραυματισμός του Λαβέτσι, που έγινε αναγκαστική αλλαγή στο 22ο λεπτό.

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, η Φιορεντίνα κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι απέναντι στην Μπάρι και να πάρει την εντός έδρας νίκη με 2-1. Ο Μπαρέτο είχε ανοίξει το σκορ για τους φιλοξενουμένους, αλλά ο Μούτου στο 38` και ο Καστίλο στο 74` χάρισαν στους βιόλα τη νίκη που τους ανεβάζει στην 6η θέση της βαθμολογίας με 30 βαθμούς, 2 λιγότερους από την 5η Ρόμα.

Και οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 10 παίκτες, με τη Μπάρι να αγωνίζεται χωρίς τον Αλμιρόν από το 57` και τους γηπεδούχους να... χάνουν τον δεύτερο σκόρερ τους στο 80`.

Τους 30 βαθμούς έφτασε και η Παλέρμο που με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Καβάνι στο 70ο λεπτό πήρε την εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Αταλάντα. Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με 10 παίκτες, λόγω της αποβολής του Γκάρικς στο 90`.

Στις αναμετρήσεις με... ελληνικό ενδιαφέρον, ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος αγωνίστηκε βασικός στην εντός έδρας νίκη της Τζένοα με 2-0 επί της Κατάνια και ο Βαγγέλης Μόρας ξεκίνησε επίσης στην αρχική εντεκάδα στην εντός έδρας ήττα της Μπολόνια με 0-1 από την Κάλιαρι.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 19ης αγωνιστικής:
Σάββατο (09/01)
Ρόμα - Κίεβο Βερόνα 1-0 (1` Ντε Ρόσι)
Ιντερ - Σιένα 4-3 (24` Μιλίτο, 36`, 89` Σνάιντερ, 90`+ Σάμουελ – 18`, 65` Μακαρόνε, 37` Εντκάλ)