Σάββατο 9 Ιανουαρίου 2010

ΠΑΟΚ Μπασκετ Νίκησε αλλα κουράστηκε!

Μάχη Δικεφάλων στο «Παλατάκι», για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 κατηγορίας μπάσκετ. Χωρίς κόσμο το ματς λόγω της άδικης τιμωρίας που επιβλήθηκε στην ΚΑΕ ΠΑΟΚ…
Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ καλά το ματς και προηγήθηκε με 6-0, αλλά η Ένωση αντέδρασε (6-5) και σταδιακά πήρε κεφάλι στο σκορ (9-11). Μάλιστα, βελτιώνοντας την άμυνά της, κατάφερε να χτίσει και μια διαφορά, φτάνοντας στο δεκάλεπτο στο 11-18.Στη δεύτερη περίοδο, τα πράγματα χειροτέρεψαν για τους Θεσσαλονικείς. Χωρίς ευστοχία και με κενά στην άμυνα, η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου έβλεπε τους αντιπάλους της να αυξάνουν τη διαφορά 16-23, 17-26, 19-30. Οι γηπεδούχοι μείωσαν προς στιγμή στους 7 (25-32), αλλά η ΑΕΚ διατήρησε την καθαρή διαφορά, κλείνοντας το ημίχρονο με 27-37.Οι παίκτες του ΠΑΟΚ μπήκαν αποφασιστικά στο δεύτερο ημίχρονο και γρήγορα μείωσαν σε 35-39. Όμως, οι «κιτρινόμαυροι» βρήκαν ξανά τις λύσεις και ανέβασαν ξανά τη διαφορά στους 10 (35-45). Με συνεχή τρίποντα, οι «ασπρόμαυροι» πλησίασαν εκ νέου, αυτή τη φορά στον πόντο (44-45) και στη συνέχεια ισοφάρισαν 47-47. Με τη συμπλήρωση 30 λεπτών, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 49-52, ενώ για ένα ακόμη ματς τα σφυρίγματα των διαιτητών είναι εμφανέστατα κατά του ΠΑΟΚ, δημιουργώντας εκνευρισμό στους ανθρώπους του Δικεφάλου.Δεκάλεπτα: 11-18, 27-37, 49-52,