Κυριακή 2 Μαΐου 2010

Άνετα το 1-0 το Μαρούσι, 87-68 τον Κολλοσό

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην ημιτελική φάση των πλέι οφ της Α1 έκανε σήμερα το Μαρούσι, που επικράτησε με μεγάλη άνεση εντός έδρας του Κολοσσού Ρόδου με 87-68.Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ξεκίνησε εντυπωσιακά και ουσιαστικά «καθάρισε» το παιχνίδι από το πρώτο δεκάλεπτο, όταν και βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 33-8. Στην αντίπερα όχθη, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου αν και βελτιώθηκε στις επόμενες τρεις περιόδους, δεν μπόρεσε να καλύψει την διαφορά και έτσι μοιραία γνώρισε την ήττα. Η δεύτερη αναμέτρηση θα διεξαχθεί στο "Βενετόκλειο" της Ρόδου την προσεχή Δευτέρα (3/5), ενώ αν χρειαστεί και τρίτη συνάντηση (η πρόκριση κρίνεται στις δύο νίκες), αυτή θα διεξαχθεί εκ νέου στην Αθήνα, την Πέμπτη 6 Μαΐου.

Τελείωσε νωρίς…

Το Μαρούσι μπήκε αποφασισμένο στο γήπεδο να δείξει από τα πρώτα λεπτά ποιος είναι το… αφεντικό. Έτσι λοιπόν, έχοντας εξαιρετική ευστοχία στην επίθεση και παίζοντας εκπληκτική άμυνα πήρε μία μεγάλη διαφορά στο σκορ ήδη από τα πρώτα λεπτά, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 33-8! Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Κολοσσού… ξύπνησαν και προσπάθησα να μειώσουν στο σκορ. Εκμεταλλεύτηκαν την χαλαρότητα των γηπεδούχων και μείωσαν προσωρινά, ωστόσο το ημίχρονο με 50-28 υπέρ του Αμαρουσίου.

Απλά… συντήρηση

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε όπως και το πρώτο για τους γηπεδούχους με το Μαρούσι να κάνει γρήγορα γρήγορα το 62-36 και να δίνει πρόωρο τέλος στην αναμέτρηση. Στα επόμενα λεπτά, παρακολουθήσαμε ωραίο μπάσκετ με τις δύο ομάδες να παίζουν ελεύθερα και χωρίς ιδιαίτερα πίεση στην άμυνα.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μάλιστα άφησε το… γκάζι στα τελευταία λεπτά και παρά το γεγονός πως έφτασε τη διαφορά στο +28 (82-54), ο Κολοσσός στα τελευταία λεπτά έκανε ένα καλό σερί και έκλεισε το ματς στο 87-68.

Δεκάλεπτα: 33-8, 50-28, 67-47, 87-68

Οι συνθέσεις:

ΜΑΡΟΥΣΙ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Κουμπούρας 2, Κις 10 (2), Λούκας 7 (1), Πελεκάνος 9 (3), Μπατής 3, Χόμαν 14, Νάτζφεϊ 9 (1), Μαυροειδής 2, Καλάθης 13 (2), Κένταλ 2, Καϊμακόγλου 16 (2).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Χάρις 4, Παντελιάδης 3 (1), Δανάς 1, Βασίλιεβιτς 5 (1), Ζάρας 14 (2), Μανωλόπουλος 1, Ασημακόπουλος 4, Ντόζιερ 6, Χαρίσης 2, Τσάμης 8, Παππάς 11 (3), Μοντς 9.