Κυριακή 2 Μαΐου 2010

Λύτρωση με Ρονάλντo

Η Ρεάλ Μαδρίτης διατηρήθηκε ζωντανή στο κυνήγι της Μπαρτσελόνα χάρη στο γκολ του Ρονάλντο ένα λεπτό πριν την λήξη, με τους Μαδριλένους να κερδίζουν με 3-2 την Οσασούνα!Η ομάδα του Καμάτσο στάθηκε εξαιρετικά στον αγωνιστικό χώρο και προηγήθηκε δύο φορές, με τον Αράντα στο 5ο λεπτό και τον Βαντόζ στο 41'. Ενδιάμεσα ο Κριστιάνο Ρονάλντο είχε ισοφαρίσει, ενώ ο Ντρέντε λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους έκανε το 2-2 και έδινε ένα ολόκληρο ημίχρονο στην Ρεάλ προκειμένου να πάρει τη νίκη. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι έχασαν αρκετές ευκαιρίες και... φλέρταραν με την γκέλα που θα έδινε τέλος στις ελπίδες τους για τίτλο. Η ώρα περνούσε, η Οσασούνα είχε μια μεγάλη στιγμή στο 67' με τον Μασούντ να αστοχεί προ κενής εστίας (!), ενώ απειλούσε συνεχώς με τις αντεπιθέσεις για το απόλυτο... κάζο. Όμως, ο Ρονάλντο με κοντινή κεφαλιά στο 89΄ έπειτα από σέντρα του Ιγκουαΐν, λύτρωσε την Ρεάλ και χάρισε τη σημαντική νίκη με 3-2, αποτέλεσμα που ξαναφέρνει την ομάδα του Πελεγκρίνι έναν βαθμό πίσω από την Μπαρτσελόνα και ενώ απομένουν τρεις αγωνιστικές για το τέλος.

Άλμα τετράδας για Σεβίλλη
Με δύο πέναλτι του Νεγρέδο, η Σεβίλλη κέρδισε με 3-1 την Ατλέτικο και περιμένει στραβοπάτημα της Μαγιόρκα στο Μπιλμπάο προκειμένου να αποκτήσει προβάδισμα για το Τσάμπιονς Λιγκ. Η ομάδα της Ανδαλουσίας προηγήθηκε με τον Φαμπιάνο στο 6ο λεπτό, δείχνοντας διάθεση να «καθαρίσει» από νωρίς το παιχνίδι. Ωστόσο, η κουρασμένη από την μάχη του Άνφιλντ, Ατλέτικο, αντέδρασε γρήγορα και ισοφάρισε στο 8' με τον Τιάγκο. Οι γηπεδούχοι ξαναπήραν το προβάδισμα στο 13' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Νεγρέδο, ενώ ο διεθνής φορ πέτυχε με τον ίδιο τρόπο και το 3-1 λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αποτέλεσμα που ήταν και το τελικό στο «Σάντσεθ Πιθχουάν».

Τα αποτελέσματα της 35ης αγωνιστικής

Σάββατο (1/5)

Λα Κορούνια-Σαραγόσα 0-1 (49’ Κολούνγκα)
Μάλαγα-Σπόρτινγκ Χιχόν 1-1 (79’ Καϊσέδο - 43’ αυτ. Μπάχα)
Τενερίφη-Σανταντέρ 2-1 (45’ Ρόμαν, 56’ πεν. Αγιόθε - 71’ Σίσκο)
Βαγιαδολίδ-Χετάφε 0-0
Χερέθ-Αλμερία 2-1(27’ Αρμεντέρος, 90' Μπερμέχο - 33’ Σοριάνο)
Εσπανιόλ-Βαλένθια 0-2 (61’, 74’ Ζίγκιτς)
Βιγιαρεάλ-Μπαρτσελόνα 1-4(67’ Γιορέντε - 19’, 88’ Μέσι, 34’ Τσάβι, 42’ Μπόγιαν)

Κυριακή (2/5)

Σεβίλλη-Ατλέτικο Μαδρίτης (6' Φαμπιάνο, 13' πεν, 39' πεν. Νεγρέδο)
Ρεάλ Μαδρίτης-Οσασούνα 3-2 (23', 89' Ρονάλντο, 43' Μαρσέλο - 5' Αράντα, 41' Βαντόζ)
Αθλέτικ Μπιλμπάο-Μαγιόρκα (22:00)