Κυριακή 2 Μαΐου 2010

Αγχωτική νίκη για τον Πανελλήνιο, 71-69 τον ΠΑΟΚ

Την πρώτη του νίκη στα πλέι οφ πέτυχε ο Πανελλήνιος επικρατώντας 71-69 του ΠΑΟΚ στο κλειστό της Κυψέλης.Οι «Ολυμπιονίκες» ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και διατήρησαν ένα προβάδισμα ασφαλείας στο σκορ μέχρι την τελευταία περίοδο. Ο ΠΑΟΚ όμως μείωσε στον πόντο ένα λεπτό πριν τη λήξη, αλλά του στοίχισε η αστοχία τους στις βολές (14 χαμένες !) με αποτέλεσμα η ομάδα της Κυψέλης να πάρει τη νίκη και να αποκτήσει πλεονέκτημα πρόκρισης στην επόμενη φάση των πλέι οφ.

Κυρίαρχοι οι "Ολυμπιονίκες"

Ο Πανελλήνιος ήταν καλύτερος από τον ΠΑΟΚ στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου και ευτύχησε να προηγηθεί με 10-5 στο 5’. Από εκεί και πέρα με τη συμβολή του Βουγιούκα, η μπάλα ήρθε πιο κοντά στο καλάθι του «δικεφάλου», ανοίγοντας διαδρόμους στην ασπρόμαυρη άμυνα. Με την είσοδο του Χαραλαμπίδη οι «Ολυμπιονίκες» άρχισαν να βομβαρδίζουν από τα 6,25 και με δυο συνεχόμενα τρίποντα (Χαραλαμπίδη και Ντέιβις) αύξησαν την διαφορά στο +8 (20-12). Η περίοδος έκλεισε με τον Πανελλήνιο να προηγείται 22-17.

Τα πρώτα δυο λεπτά της δεύτερης περιόδου ήταν ένας μονόλογος του συλλόγου της Κυψέλης. Χαραλαμπίδης και Σμιθ συνέχισαν να βομβαρδίζουν από την περιφέρεια και έδωσαν στον Πανελλήνιο αέρα 15 πόντων (32-17). Από εκεί και πέρα, ο ΠΑΟΚ «γύρισε φύλλο» και με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Γκεζέφσκι, Ταπούτο και Καυκή ψαλίδισε τη διαφορά στους -5 (38-33), στο 17’. Ο Πανελλήνιος όμως με ένα τρίποντο του Ντέιβις και 4 πόντους του Σμιθ πήρε ξανά απόσταση ασφαλείας και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος 48-38.

Στην επανάληψη ο Πανελλήνιος έπιασε ξανά στον ύπνο τον ΠΑΟΚ και με ένα επι μέρους 15-5, πήρε ξανά προβάδισμα 15 πόντων (53-38). Παρ’ όλα αυτά ο Γκεζέφσκι φώναξε για άλλη μια φορά παρών, πέτυχε 6 πόντους και μείωσε στο -8 για τον «δικέφαλο» του Βορρά (56-48). Οι Θεσσαλονικείς όμως εξακολουθούσαν να είναι τραγικά άστοχοι από την γραμμή των ελευθέρων βολών και ο Πανελλήνιος ολοκλήρωσε την τρίτη περίοδο στο +9 (62-53).

Το πάλεψε στο φινάλε ο ΠΑΟΚ

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να κάνει την ανατροπή. Με όπλα τους Ντρόμπνιακ και Ντελινινκάιτις, η ομάδα της Θεσσαλονίκης μείωσε αρχικά (33’) στο -6 (66-60) και χάρη στις προσπάθειες των Παπαδόπουλου, Γκρέγκορι η διαφορά έφτασε στον πόντο (70-69). Στη συνέχεια ο Πανελλήνιος σπατάλησε μια επίθεση και οι «ασπρόμαυροι» κέρδισαν ελεύθερες βολές, στις οποίες ήταν και πάλι άστοχοι. Στο χρόνο που απέμεινε ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να πάρει το προβάιδισμα για πρώτη φορά στο παιχνίδι και ο Πανελλήνιος πήρε την πρώτη νίκη του στα πλέι οφ.

Δεκάλεπτα: 22-17, 48-38, 62-53, 71-69

Πανελλήνιος (Ζούρος): Ξανθόπουλος, Παπαμακάριος 3(1), Χαραλαμπίδης 10(2), Καλαϊτζής, Όουενς 10, Σμιθ 18(2), Όστοϊτς 9, Μπλάκνεϊ 7, Κολώκας, Ντέιβις 6(2), Βουγιούκας 8.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μονρό 11(1), Καυκής 6(2), Γκρέγκορι 13(1), Ταπούτος 2, Ντελινινκάιτις 8(2), Χέλιγουελ, Καλαϊτζίδης, Παπαδόπουλος 12, Δεμερτζής, Ντρόμπνιακ 2, Γκετσέφσκι 15(1).