Παρασκευή 9 Ιουλίου 2010

Ενα ήταν αρκετό για την Ανόρθωση

http://www.sport.gr/files/news/2010-07-09/1278659196_anorthwsi_250x.jpgΤο γκολ του Λαμπάν στο 37ο λεπτό ήταν αρκετό για να χαρίσει στην Ανόρθωση τη νίκη επί της Μπάνατς και την πρόκριση στον β` προκριματικό γύρο του Europa League, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τη Σιμπένικ.

Η ομάδα του Γκιγέρμο Ογιος είχε σαφές προβάδισμα μετά το 3-0 από τον πρώτο μεταξύ τους αγώνα στο Αντώνης Παπαδόπουλος και χρειαζόταν τουλάχιστον ένα γκολ στην Αρμενία για να κλειδώσει ουσιαστικά τη νίκη της.

Ωστόσο, οι κύπριοι στα πρώτα λεπτά δεν έδειξαν την ίδια εικόνα με το παιχνίδι στην Κύπρου και πραγματοποίησαν αρκετά λάθη, επιτρέποντας έτσι στην Μπάνατς να δημιουργήσει κάποιες καλές ευκαιρίες. Τη λύση για την Κυρία έδωσε ο Λαμπάν στο 37`, όταν βγήκε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 1-0.

Οι παίκτες του Ογιος είχαν τον έλεγχο του αγώνα στην επανάληψη, χωρίς όμως να παρουσιάζονται ιδιαίτερα απειλητικοί. Οι αρμένιοι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση στο 58ο λεπτό, αλλά το δυνατό σουτ του Μπέτο κατέληξε άουτ.

Η Ανόρθωση απάντησε στο 66` με τον Οκκά να επιχειρεί ένα ψηλοκρεμαστό σουτ, αλλά τον Χαζαριάν να διώχνει σε κόρνερ. Τίποτα δεν άλλαξε στα λεπτά που ακολούθησαν και το 1-0 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Οι συνθέσεις των ομάδων:
Μπάνατς (Κουσμανόσκι): Χαζαριάν, Νταγκχμπασιάν, Αρακελιάν, Νικόλοφ, Χαμπαρντζουμιάν, Καραπετιάν, Κασούλε, Μπέτο (84` Βοσκανιάν), Μελκονιάν (46` Μπογκοσιάν), Μπαλαμπεκιάν (90+1` Χατζατούρ), Ντενιράν

Ανόρθωση (Ογιος): Κοζάτσικ, Τζανίσιο, Γεωργίου, Κατσαβάκης, Λειβακαμπέσι, Σκοπελίτης, Μαραγκός (71` Παπαθανασίου), Λαμπάν (62` Μιντίκκης), Ράμος (77` Κωνσταντίνου), Οκκάς, Καφού

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των επαναληπτικών του β` προκριματικού γύρου του Europa League (στην παρένθεση το συνολικό σκορ και από τους δύο αγώνες):
Μπάνατς (Αρμενία) - Ανόρθωση (Κύπρος): 0-1 (37` Λαμπάν) (0-4)
Φλόρα Ταλίν (Εσθονία) - Ντιναμό Τιφλίδας (Γεωργία): 0-0 (1-2)
Τάουρας (Λιθουανία) - Λιάνελι (Ουαλία): 3-2 (17`, 31` Ιρκα, 104` Ρεγκέλσκις - 19` Λέβελιν, 36` Μπόουεν) (5-4)
Μέταλουργκ (Σκόπια) - Καραμπάχ (Αρμενία): 1-1 (78` Κρστεβ - 69` Ιμαμαλίεβ) (2-5)
Μόργκεν (Μαυροβούνιο) - Σάντα Κολόμα (Ανδόρα): 2-0 (18` Κουλαφίτς, 20` Γκλούσεβιτς) (5-0)
Σλιέμα - Σίμπενικ: 0-3 (64` Μέντβιντ, 73` Γιάκολιτς, 89` Μπούλατ) (0-3)
Λανκαράν (Αζερμπαϊτζάν) - Ολίμπια Μπάλτι (Μολδαβία): 1-1 (78` Λαλίν - 14`Ρόμπενς) (1-1)
Μπνέι Γιεχούντα (Ισραήλ) - Ουλίσες (Αρμενία): 1-0 (45`Μενάσχε) (1-0)
Σκόντο (Λετονία) - Πορταντάουν (Βόρεια Ιρλανδία): 0-1 (29` Λέκι) (1-2)
Μιλικόσκι (Φινλανδία) - Τρανς (Εσθονία): 5-0 (62` Ρίκετς, 67`, 75` Αϊχάλα, 77` Κολόνεν, 80` Μπενεβίντες) (7-0)
Ντνιεπρ (Λευκορωσία) - Λάτσι (Αλβανία): 7-1 (10`, 80` Μπιτσενόκ, 17`πεν., 56`, 81` Γιουρτσένκο, 42` Ζένκοβιτς, 87` Τσέρνικ - 61` Νιμάνι) (8-2)
Ντουνελάνζ (Λουξεμβούργο) - Ράντερς (Δανία): 2-1 (37` Καϊλέτ, 67` Γκρουστζίνσκι - 17` Λόρεντζεν) (3-7)
Ντάτσια (Μολδαβία) - Ζέτα (Μαυροβούνιο): 0-0 (1-1)
Γκιορ (Ουγγαρία) - Νίτρα (Σλοβακία): 3-1 (22` Αλεκσίντζε, 60` Νικορέκ, 90`+2` Κινκ - 10` Οντούρ) (5-3)
ΖΤΕ (Ουγγαρία) - Τίρανα (Αλβανία): 0-1 (107` Καραμπέτσι) (0-1)
Γκέφλε (Σουηδία) - Ρούναβικ (Νησιά Φερόε):2-1 (22` Μπερνχάρντσον, 63`Μπεργκρέν - 90`+4` Ποτέμκιν) (4-1)
Λούζιτανς (Ανδόρα) - Ραμποτίνσκι (Σκόπια): 0-6 (25`, 68` Βαντέιρ, 33`, 42`, 54` Σίλβα, 71` Γκλιγκόροβ) (0-11)
Πορτ Τάλμποτ (Ουαλία) - Τούρκου (Φινλανδία): 0-4 (26`Βούσου, 32` Κολεμάινεν, 69`, 90`+ 1` Ρίσκι) (1-7)
Ζρίνσκι (Βοσνία) - Τομπόλ (Καζακστάν): 2-1 (10` Ντζίντιτς, 72` Πεχάρ - 57` Ζουμασκαλίεβ) (4-2)
Ντάνταλκ (Ιρλανδία) - Γκρενβεμάχερ (Λουξεμβούργο): 2-1 (5`πεν. Φεν, 16` Κουντούζοβιτς - 90`+1` Μίλερ) (5-4)
Στρέιμουρ (Νησιά Φερόε) - Κάλμαρ (Σουηδία): 0-3 (9` Ισραέλσον, 46` Ερικσον, 50` Σάντος) (0-4)
Σιρόκι (Βοσνία) - Ολίμπια Λιουμπλιάνα (Σλοβενία): 3-0 (81` Ρόσκαμ, 83` Βέιτζερ, 90`+ 3` Μίσιτς) (5-0)
Φαετάνο (Σαν Μαρίνο) - Ζεσταφόνι (Γεωργία): 0-0 (0-5)
Γκλεντόραν (Βόρεια Ιρλανδία) - KR (Ισλανδία): 2-2 (22`Κάλαχερ, 56`πεν. Χάμιλτον - 45`+ 1` Φινμπογκάσον, 54`αυτ. Μπλακ) (2-5)
Ρουχ (Πολωνία) - Σαχτέρ Καραγκαντί (Καζακστάν): 1-0 (59`Σόμπιετς) (3-1)
Φόλκιρ (Ισλανδία) - Ζόντινο (Λευκορωσία): 1-3 (32`πεν. Φαγιέ - 41` Οστρούκ, 86`πεν., 88` Κρίβομποκ) (1-6)