Σάββατο 11 Σεπτεμβρίου 2010

Η Τουρκία στον τελικό!

Μετά από ένα συγκλονιστικό ματς η Τουρκία επικράτησε 83-82 της Σερβίας και προκρίθηκε στον τελικό του Μουντομπάσκετ, όπου θα αντιμετωπίσει την Κυριακή τις ΗΠΑ. Ήρωας ο Τουντσερί που με λέι απ 0,5’’ πριν το τέλος πέτυχε το νικητήριο καλάθι, αλλά και ο Ερντέν που έκοψε στην εκπνοή τον Βελίτσκοβιτς. Πρώτος σκόρερ των «πλάβι» ο Κέσελι με 18 πόντους.

Πρόκειται για τη μεγαλύτερη επιτυχία στην ιστορία του τουρκικού μπάσκετ μετά το αργυρό μετάλλιο στο Ευρωμπάσκετ του 2001. Τότε οι γείτονες είχαν ηττηθεί στο σπίτι τους από τη Σερβία. Τώρα έχουν μπροστά τους τις πανίσχυρες ΗΠΑ…

Ο αγώνας…

Η Σερβία φρόντισε να μετατρέψει το όπλο της έδρας σε μπούμερανγκ για την Τουρκία. Ξεκίνησε καλύτερα και μετά από έξι αγωνιστικά λεπτά βρέθηκε να προηγείται με 15-8, ωστόσο οι γηπεδούχοι ξεπέρασαν το άγχος και κατάφεραν να κλείσουν το δεκάλεπτο σε απόσταση τριών πόντων (20-17).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου (26-25), όταν ο Σαβάνοβιτς με επτά συνεχείς προσωπικούς πόντους έφερε την ομάδα του για πρώτη φορά στο +8, 33-25. Οι «πλάβι» άντεξαν στις αντεπιθέσεις της Τουρκίας και πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 42-35.

Οι παίκτες του Τάνιεβιτς με μπροστάρη τον Τούρκογλου χρειάστηκαν μόνο τριάμισι λεπτά στο τρίτο δεκάλεπτο για να ισοφαρίσουν σε 46-46, αλλά με ένα σερί 8-0 στο οποίο συνέβαλαν πετυχαίνοντας από ένα τρίποντο Τεόντοσιτς και Κέσελι έφεραν τη Σερβία ξανά στους οκτώ (54-46). Με τρίποντα από Τούρκογλου και Αρσλάν η Τουρκία πλησίασε και πάλι στον πόντο (56-55) για να ολοκληρωθεί η περίοδος με την ομάδα του Ίβκοβιτς μπροστά με 63-60.

Με τρίποντο του Τεόντοσιτς η Σερβία ξέφυγε με 72-64 πεντέμισι λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, αλλά οι γηπεδούχοι δεν παραδόθηκαν. Βελτίωσαν την άμυνά τους και με τρίποντο του Τουντσερί προσπέρασαν με 76-75. Με το σκορ στο 78-77 ο Ασίκ κέρδισε φάουλ αλλά λόγω τραυματισμού (που πιθανώς και να προσποιήθηκε) ανέλαβε τις βολές ο Αρσλάν κάνοντας τι 79-77. Ο Τούρκογλου αστόχησε σε τρίποντο, όπως και ο Τεόντοσιτς, αλλά ο Κέσελι πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και με δύο βολές 28’’ πριν το τέλος έβαλε μπροστά τη Σερβία με 80-79. Ο Ερντέν με κάρφωμα (και αστοχώντας στη συμπληρωματική βολή) 16,8’’ για τη λήξη έδωσε ξανά προβάδισμα στην ομάδα του, ωστόσο ο Ράσιτς με ασίστ στον Βελίτσκοβιτς βοήθησε την ομάδα του να προηγηθεί 82-81 στα 4,3’’ πριν τη λήξη. Ο Τουντσερί με λέι απ έγραψε το 83-82 αφήνοντας μισό δευτερόλεπτο στη Σερβία, η οποία επιχείρησε στην τελευταία φάση την μπακ ντορ πάσα στον Βελίτσκοβιτς, αλλά ο Ερντέν με τάπα σφράγισε τη νίκη για την Τουρκία.

Δεκάλεπτα: 20-17, 42-35, 63-60,

Σερβία: Τεόντοσιτς 13 (11 ασίστ, 6 ριμπ.), Τέπιτς 5, Ράσιτς 2, Μπιέλιτσα 2, Μάρκοβιτς, Σαβάνοβιτς 15, Κέσελι 18 (7 ριμπ.), Κρστιτς 15 (7 ριμπ.), Πέροβιτς 2, Βελίτσκοβιτς 8, Μάτσβαν.

Τουρκία: Γκιουλέρ 3, Ονάν 14 (4 ριμπ.), Ιλιάσοβα 6, Ερντέν 9, Τουντσερί 12 (5 ασίστ), Γκονλούμ 6, Αρσλάν 12, Ασίκ 5, Τούρκογλου 16.