Τετάρτη 27 Οκτωβρίου 2010

Νίκη – πρόκριση για Ηρακλή 2-0 τον Παναιτωλικό

Στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας βρίσκεται ο Ηρακλής, που έφυγε νικητής από το Αγρίνιο. Το αυτογκόλ του Αναστασιάδη στο 49΄ και το τέρμα του Μάρα στις καθυστερήσεις, έκριναν και την αναμέτρηση κόντρα στον Παναιτωλικό, με τους 200 περίπου φιλάθλους του Γηραιού να πανηγυρίζουν στο φινάλε την πρόκριση. Ο Ηρακλής θα περιμένει πλέον τον αντίπαλο του στην κλήρωση της Δευτέρας (12:00) για την 5ης φάση της διοργάνωσης. Οι 16 ομάδες θα δώσουν 8 απλούς αγώνες στο γήπεδο της ομάδας που θα κληρωθεί γηπεδούχος. Σε περίπτωση ισοπαλίας θα γίνει επαναληπτικός στην έδρα του φιλοξενούμενου. Σε νέα ισοπαλία και στον επαναληπτικό ο νικητής αναδεικνύεται μέσω παράτασης και πέναλτι, αν χρειαστεί. Τα εκτός έδρας γκολ δεν μετράνε διπλά.
Οι συνθέσεις:
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Τζενάμο, Κούσας, Γκόλιας, Ρότσα, Γκούνκελ, Αναστασιάδης, Παλαιολόγος (65΄Γκούρμα), Μπαϊκαρά, Θεοδωρίδης (75΄ Παππάς), Δέντσας, Καούνος (74΄Καραμαλίκης).
ΗΡΑΚΛΗΣ: Μπαντής, Κυριαζής, Κανακούδης, Χοσέμι, Κατσαμπής, Ντάνι, Καρλίνιος, Πίτου (78΄Αραμπατζής), Βουτσιάς (57΄Μάρα), Κομπαγιάσι (55΄Σζοτ), Γιάκομπ
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σπυρίδων Σέλιμος
Κίτρινες: Κανακούδης, Κούσας, Αναστασιάδης, Γιάκομπ
Κόκκινες:
ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
8΄Διπλή χαμένη ευκαιρία για τον Ηρακλή, με το σουτ του Γιάκομπ να διώχνει ο Τζενάμο και στη συνέχεια το σουτ του Βουτσιά να φεύγει άουτ
21΄Σουτ του Καούνου μέσα από την περιοχή, η μπάλα φεύγει λίγο άουτ
ΗΜΙΧΡΟΝΟ 0-0
49΄Ο Ηρακλής ανοίγει το σκορ με το αυτογκόλ του Αναστασιάδη, έπειτα από την σέντρα του Πίτου Γκαρσία
67΄Τετ α τετ του Γιάκομπ με τον Τζενάνο, διώχνει ο γκολκίπερ του Παναιτωλικού
78΄Δυνατό σουτ του Γκούνκελ, διώχνει ο Μπαντής
82΄Νέο σουτ του Γκούνκελ μέσα από την περιοχή, η μπάλα φεύγει λίγο άουτ
90+3΄Στις καθυστερήσεις ο Μάρα διαμορφώνει το τελικό 0-2, πλασάροντας εντυπωσιακά το Τζενάμο