Τετάρτη 27 Οκτωβρίου 2010

«Καθάρισε» από νωρίς

Δεν χρειάστηκε να φορτσάρει ιδιαίτερα η Μπαρτσελόνα κόντρα στη Θέουτα. Οι πρωταθλητές Ισπανίας επικράτησαν με 2-0 στην έδρα της ομάδας της τρίτης κατηγορίας, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα στο πλαίσιο των «32» του Κυπέλλου Ισπανίας και εξασφάλισαν, ουσιαστικά, από τώρα την πρόκριση στην επόμενη φάση, αφού η ρεβάνς στο «Καμπ Νου» σε δεκαπέντε μέρες θεωρείται τυπική διαδικασία.
Οι «μπλαουγκράνα» κατάφεραν να σημειώσουν και τα δυο τέρματά τους στο πρώτο ημίχρονο, με πλασέ του Μάξουελ μέσα από την περιοχή και από πλάγια θέση στο 16’ και με πλασέ του Πέδρο σε κενή εστία στο 25’, ύστερα από ωραίο συνδυασμό. Στη συνέχεια, είχαν και δοκάρι με τον Κρκιτς σε κενή εστία και έχασαν κάποιες ευκαιρίες για να αυξήσουν τον "δείκτη" του σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο, έπεσε λίγο ο ρυθμός, όμως οι Καταλανοί θα μπορούσαν να είχαν σκοράρει.

Η σύνθεση της Μπαρτσελόνα: Πίντο, Αντριάνο, Μάξουελ, Φόντας, Μπάρτρα, Αλκαντάρα (87' Ντος Σάντος), Μαστσεράνο, Κεϊτά, Πέδρο, Κρκιτς, Γέφρεν (77' Νολίτο)