Κυριακή 3 Οκτωβρίου 2010

Στο «πάνθεον» ο Λεμπ! Για 7η σερί χρονιά παγκόσμιος πρωταθλητής

Κανείς δεν μπορεί να βάλει τέλος στην κυριαρχία του Σεμπαστιάν Λεμπ.Ο 36χρονος Γάλλος οδηγός της Σίτροεν πέρασε στο «πάνθεον» του μηχανοκίνητου αθλητισμού, καθώς κατέκτησε για έβδομη συνεχή χρονιά το παγκόσμιο πρωτάθλημα Ράλι, στον αγώνα που ολοκληρώθηκε στην πόλη που γεννήθηκε πριν από 36 χρόνια, στο Αγκενό! Παράλληλα, έφτασε στο σύνολο την 60η νίκη της καριέρας του, ενώ η σημερινή είναι η έκτη για φέτος.

Ο Λεμπ παρέμεινε πρώτος από την αρχή μέχρι το τέλος του αγώνα και πήρε τη νίκη, έχοντας προβάδισμα 35,7 δευτερόλεπτα, ενώ η Σιτροέν πανηγύρισε και το 1-2 στη Γαλλία, καθώς ο Ντάνι Σόρντο τερμάτισε στην δεύτερη θέση. Ο Πίτερ Σόλμπεργκ κατέλαβε την τρίτη θέση, ο Γιάρι-Μάτι Λάτβαλα τελείωσε στην τέταρτη θέση, ενώ την κορυφαία πεντάδα συμπλήρωσε ο Μίρκο Χίρβονεν.

«Σίγουρα είναι πολύ ιδιαίτερο. Για εμένα είναι απίστευτο ο έβδομος τίτλος εδώ. Δεν περίμενα τόσο κόσμο. Το να κερδίσω το τίτλο και μάλιστα στην πατρίδα μου είναι ότι καλύτερο μπορούσε να μου συμβεί φέτος», ήταν τα λόγια του κορυφαίου οδηγού.

Οι παγκόσμιοι πρωταθλητές από το 1979, όταν ξεκίνησε το παγκόσμιο πρωτάθλημα με την καινούρια του μορφή:

1979: Μπιόρν Βάλντεγκαρντ (Σουηδία) Φορντ Εσκορτ RS
1980: Βάλτερ Ρερλ ( Γερμανία) Φίατ Αμπαρθ 131
1981: Αρι Βατάνεν (Φινλανδία) Φορντ Εσκορτ RS
1982: Βάλτερ Ρερλ (Γερμανία) Οπελ Ασκόνα 400
1983: Χάνου Μίκολα (Φινλανδία) Αουντι Κουάτρο
1984: Στιγκ Μπλόμκβιστ (Σουηδία) Αουντι Κουάτρο
1985: Τίμο Σαλόνεν (Φινλανδία) Πεζό 205 Τούρμπο 16
1986: Γιούχα Κάνκουνεν (Φινλανδία) Πεζό 205 Τούρμπο 16