Κυριακή 3 Οκτωβρίου 2010

Αν έχεις Γκέκα διάβαινε…

Στην τρίτη της νίκη και δεύτερη μακριά από το «Κόμερτσμπανκ Αρένα», έφτασε η Άιντραχτ Φρανκφούρτης το μεσημέρι της Κυριακής.Θύμα της ήταν η ουραγός και παραπαίουσα Στουτγκάρδη που ηττήθηκε με 2-0 μέσα στο «Μερτσέντες Μπεντς Αρένα» με 2-1, αποτέλεσμα που πιθανότατα θα έχει συνέπειες στην συνεργασίας των Σουηβών με τον Κρίστιαν Γκρος.

Το σκορ άνοιξε στο 18’ ο Φάνης Γκέκας με κεφαλιά, φτάνοντας τα πέντε γκολ στην φετινή Μπουντεσλίγκα (όσα και οι Λάκιτς, Ντζέκο) με τα οποία κατατάσσεται στην δεύτερη θέση της σχετικής λίστας. Το 2-0 έγινε από τον Κρις στο 68’ και η Στουτγκάρδη που αγωνιζόταν με δέκα από το 84’ (αποβολή Ντελπιέρ) μείωσε ένα λεπτό αργότερα με τον Πόγκρεμπνιακ.

Ο Φάνης Γκέκας αντικαταστάθηκε στις καθυστερήσεις του ματς από τον Γιάννη Αμανατίδη, ενώ βασικός για την Άιντραχτ αγωνίστηκε και ο τρίτος Έλληνας της παρέας, ο Γιώργος Τζαβέλλας.

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής της Μπουντεσλίγκα:

Παρασκευή 01/10

Ανόβερο-Ζανκτ Πάουλι 0-1
6’ Έμπερς
* Στο 80' αποβλήθηκε ο Χαγκουί του Ανόβερου

Σάββατο 02/10

Αμβούργο-Καϊζερσλάουτερν 2-1
69’ Κάτσαρ, 84’ Τσούπο Μότινγκ/ 3’Λάκιτς

Γκλάντμπαχ-Βόλφσμπουργκ 1-1
65’ Μαρξ/ 27’ Κάλενμπεργκ

Μάιντς-Χοφενχάιμ 4-2
2’ Αλαγκουί, 47’ Σζαλάι, 59’ αυτ. Γκουστάβο Λουίζ, 74’ πεν. Σίρλε/ 41’ Ντεμπά Μπα, 64’ Σίγκουρντσον
* Στο 72’ αποβλήθηκε ο Σίμουνιτς της Χοφενχάιμ

Νυρεμβέργη-Σάλκε 2-1
62’ Φραντς, 84’ Βολφ/ 74’ Χουντελάαρ
* Στο 53’ αποβλήθηκε ο Τζόουνς της Σάλκε

Φράιμπουργκ-Κολωνία 3-2
4’, 11’ Ρόζενταλ, 70’ Σισέ/ 22’Μοχάμαντ, 50’ Μάτουστσικ

Κυριακή 03/10

Στουτγκάρδη-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1-2
18’ Γκέκας, 68’ Κρις/ 85’ Πόγκρεμπνιακ