Κυριακή 3 Οκτωβρίου 2010

Έλειψε μόνο το γκολ...

Υψηλή πτήση για Λάτσιο!
Η πτήση της Λάτσιο στα υψηλά στρώματα της βαθμολογίας συνεχίστηκε και την 6η αγωνιστική, καθώς η ομάδα του Έντι Ρέια επικράτησε με 1-0 της Μπρέσια! Το γκολ για τους Ρωμαίους πέτυχε στο 45' λεπτό ο Μάουρι και πλέον η Λάτσιο βρίσκεται μόνη πρώτη στην κορυφή, περιμένοντας το αποτέλεσμα του μεγάλου ντέρμπι ανάμεσα στην Ίντερ και τη Γιουβέντους.

Αντίθετα, η άλλη ομάδα της Ρώμης συνεχίζει να βρίσκεται στην... ουρά της βαθμολογίας. Η νίκη επί της Ίντερ φαίνεται πως ήταν διάλειμμα για τη Ρόμα, η οποία έχασε στη Νάπολι με 2-0. Τα δύο γκολ των γηπεδούχων σημειώθηκαν στο τελυταίο 20λεπτο, με τον Χάμσικ να ανοίγει στο σκορ στο 72' και τον Ζουάν με αυτογκόλ να μηδενίζει τις ελπίδες των «τζιαλορόσι» για θετικό αποτέλεσμα.

Με κεφαλιά του Τόνι στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Τζένοα πήρε την πρώτη της νίκη ύστερα από τέσσερις αγωνιστικές. Η ομάδα του Γκασπερίνι επικράτησε εντός έδρας με 2-1 της Μπάρι παρότι έπαιζε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μορέτι στο 51', σε μία φάση από την οποία προήλθε το πέναλτι της ισοφάρισης για τους φιλοξενούμενους από τον Μπαρέτο.

Παρότι έπαιζε την Πέμπτη αγώνα για το Europa League, η Παλέρμο πήρε μεγάλη νίκη με 2-1 επί της Φιορεντίνα στο «Αρτέμιο Φράνκι»! Οι Σικελοί προηγήθηκαν με 2-0 χάρις σε γκολ των Ίλισιτς και Παστόρε στο πρώτο μέρος, ο Τζιλαρντίνο ξαναέβαλε τη Φιορεντίνα μέσα στο παιχνίδι στο 58', όμως η απώλεια πέναλτι από τον Λιάγιτς και η αποβολή του Μοντολίβο στο 74' ήταν καταστροφικές για την ομάδα του Μιχαΐλοβιτς που παραμένει στο τέλος.

Με βασικό τον Μόρα, η Μπολόνια διεύρυνε το αήττητο της σε τέσσερα παιχνίδια καθώς η αναμέτρηση της με τη Σαμπντόρια έληξε ισόπαλη 1-1. Στο 0-0 έμειναν Κιέβο και Κάλιαρι, ενώ η Λέτσε νίκησε με 1-0 την Κατάνια με γκολ του Κόρβια.