Τετάρτη 13 Οκτωβρίου 2010

Με «σβηστές μηχανές» οι Γάλλοι

Η Γαλλία νίκησε 2-0 Λουξεμβούργο και επανήλθε έτσι στην κορυφή του 4ου ομίλου των προκριματικών του EURO 2012, όπου έμεινε για λίγη ώρα η Λευκορωσία μετά και την νίκη με σκορ 2-0 επί της Αλβανίας.

Ο Μπενζεμά (22’) και ο Γκουρκίφ (76’) πέτυχαν τα γκολ των «τρικολόρ» του Λοράν Μπλαν. Με αριθμητικό πλεονέκτημα ολοκλήρωσε το παιχνίδι η ομάδα του Λοράν Μπλαν, αφού ο Πέτερς τον φιλοξενούμενων, αντίκρισε την κόκκινη κάρτα στο 54’.

Στον άλλο αγώνα του ομίλου, ο Ροντιόνοφ άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό για τους Λευκορώσους, αποβάλλοντας το άγχος από τα πόδια του ίδιου και των συμπαικτών του, για να καθαρίσει το ματς ο Κρίβετς στο 77’, πετυχαίνοντας το δεύτερο τέρμα της ομάδας του. Με δέκα παίκτες τελείωσαν την αναμέτρηση οι Αλβανοί, λόγω αποβολής του Νταλκού στις καθυστερήσεις.